DR’s streaming-satsning skal udfordre Netflix – men adskiller sig fra streaming-giganten på ét afgørende punkt: Her er den store plan for det nye DRTV

Interview: Det nye DRTV har været to år undervejs, når streaming-tjenesten relanceres til efteråret. Tjenesten har gennemgået markante forandringer. Det er nødvendigt, hvis målet skal opfyldes: DRTV skal videreføre flow-tv's position som DR's hovedplatform. "Det er pludseligt nogle globale megaspillere, som vi kæmper med," lyder det. Se hele planen her.

Artikel top billede

Sådan kommer det nye DRTV til at se ud i browser-versionen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i de store planer for DRTV og se statistikkerne for danskernes brugeradfærd på tjenesten
  • Bliv klogere på apparatet bag Danmarks nye streaming-tjeneste
  • Indsigt i DRTV's nye sourcing-strategi
  • Find ud af hvordan danskernes streaming-forbrug har ændret sig over de senere samt, hvordan danskernes flow-tv-vaner har udviklet sig over de seneste 20 år
  • Tjek ambitionerne for det nye DRTV og find ud hvor tjenesten skal sammenlignes med Netflix, og hvor den adskiller sig fra Netflix
2.207
11:15 min
På fem uger henover sommerferien havde danskerne muligheden for at teste DR's splinternye version af streaming-tjenesten DRTV, der lanceres endeligt til efteråret.

DR har endnu ikke ville sætte en fast dato på, hvornår den store lancering finder sted, men ambitionerne for den næste generation af streaming-tjenesten, der har været to år undervejs, ligger fast.

Danskernes brug af flow-tv er stødt faldende, og derfor skal de danske mediebrugere konverteres til i højere grad at bruge DRTV, så streaming-tjenestens antal af brugere tilsvarende vil vokse stødt år for år.

Samtidig skal tjenestens brugervenlighed leve op til de standarder, streaming-giganten Netflix har sat.

Det fortæller DR's CIO, Mikkel Müller, til Computerworld, da han gennemgår den store plan for DR's nye streaming-satsning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS