Google køber stor nordisk datacentergrund

Et nyt nordisk Google-datacenter kan være på vej i den norske by Skien, oplyser et norsk lokalmedie.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har indkøbt en stor datacentergrund i den norske by Skien.

Det skriver erhvervsmediet e24 med henvisning til lokalavisen Varden.

Det er endnu uvist om Google også har tænkt sig at opføre et datacenter på grunden.

I første omgang oplyser selskabet blot, at det har købt grunden i tilfælde af, at der i fremtiden opstår et behov for flere europæiske datacentre.

”Norge har alle forudsætninger for at blive en førende datacenternation i Europa. Vi har adgang til store mængder vedvarende energi, god infrastruktur, lav elafgift ogvi har fjernet skatten på industrimaskiner. Det er alt sammen et godt udgangspunkt for at Norge kan tiltrække flere datacentre-investeringer,” siger den norske digitaliseringsminister Nikolai Astrup til den norske nyhedsbureau NTB.

Google har udover grunden i Norge også opkøbt datacentergrunde i Fredericia og Aabenraa, og i 2017 købte Google desuden en 109 hektar stor datacentergrund i Horndal i Sverige.

I efteråret meddelte Google, at selskabet planlægger at opføre et datacenter til 46.000 kvadratmeter stort datacenter til en samlet værdi på 4,5 milliarder kroner på grunden i Fredericia.

Læs også:
Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

It-giganterne har på få måneder skrottet to danske datacenterprojekter: "Danmark har ligget forrest i feltet, men nu ser vi, at vi godt kan blive overhalet”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen