Google køber stor nordisk datacentergrund

Et nyt nordisk Google-datacenter kan være på vej i den norske by Skien, oplyser et norsk lokalmedie.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har indkøbt en stor datacentergrund i den norske by Skien.

Det skriver erhvervsmediet e24 med henvisning til lokalavisen Varden.

Det er endnu uvist om Google også har tænkt sig at opføre et datacenter på grunden.

I første omgang oplyser selskabet blot, at det har købt grunden i tilfælde af, at der i fremtiden opstår et behov for flere europæiske datacentre.

”Norge har alle forudsætninger for at blive en førende datacenternation i Europa. Vi har adgang til store mængder vedvarende energi, god infrastruktur, lav elafgift ogvi har fjernet skatten på industrimaskiner. Det er alt sammen et godt udgangspunkt for at Norge kan tiltrække flere datacentre-investeringer,” siger den norske digitaliseringsminister Nikolai Astrup til den norske nyhedsbureau NTB.

Google har udover grunden i Norge også opkøbt datacentergrunde i Fredericia og Aabenraa, og i 2017 købte Google desuden en 109 hektar stor datacentergrund i Horndal i Sverige.

I efteråret meddelte Google, at selskabet planlægger at opføre et datacenter til 46.000 kvadratmeter stort datacenter til en samlet værdi på 4,5 milliarder kroner på grunden i Fredericia.

Læs også:
Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

It-giganterne har på få måneder skrottet to danske datacenterprojekter: "Danmark har ligget forrest i feltet, men nu ser vi, at vi godt kan blive overhalet”

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S