Google køber stor nordisk datacentergrund

Et nyt nordisk Google-datacenter kan være på vej i den norske by Skien, oplyser et norsk lokalmedie.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har indkøbt en stor datacentergrund i den norske by Skien.

Det skriver erhvervsmediet e24 med henvisning til lokalavisen Varden.

Det er endnu uvist om Google også har tænkt sig at opføre et datacenter på grunden.

I første omgang oplyser selskabet blot, at det har købt grunden i tilfælde af, at der i fremtiden opstår et behov for flere europæiske datacentre.

”Norge har alle forudsætninger for at blive en førende datacenternation i Europa. Vi har adgang til store mængder vedvarende energi, god infrastruktur, lav elafgift ogvi har fjernet skatten på industrimaskiner. Det er alt sammen et godt udgangspunkt for at Norge kan tiltrække flere datacentre-investeringer,” siger den norske digitaliseringsminister Nikolai Astrup til den norske nyhedsbureau NTB.

Google har udover grunden i Norge også opkøbt datacentergrunde i Fredericia og Aabenraa, og i 2017 købte Google desuden en 109 hektar stor datacentergrund i Horndal i Sverige.

I efteråret meddelte Google, at selskabet planlægger at opføre et datacenter til 46.000 kvadratmeter stort datacenter til en samlet værdi på 4,5 milliarder kroner på grunden i Fredericia.

Læs også:
Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

It-giganterne har på få måneder skrottet to danske datacenterprojekter: "Danmark har ligget forrest i feltet, men nu ser vi, at vi godt kan blive overhalet”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job