Google køber stor nordisk datacentergrund

Et nyt nordisk Google-datacenter kan være på vej i den norske by Skien, oplyser et norsk lokalmedie.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har indkøbt en stor datacentergrund i den norske by Skien.

Det skriver erhvervsmediet e24 med henvisning til lokalavisen Varden.

Det er endnu uvist om Google også har tænkt sig at opføre et datacenter på grunden.

I første omgang oplyser selskabet blot, at det har købt grunden i tilfælde af, at der i fremtiden opstår et behov for flere europæiske datacentre.

”Norge har alle forudsætninger for at blive en førende datacenternation i Europa. Vi har adgang til store mængder vedvarende energi, god infrastruktur, lav elafgift ogvi har fjernet skatten på industrimaskiner. Det er alt sammen et godt udgangspunkt for at Norge kan tiltrække flere datacentre-investeringer,” siger den norske digitaliseringsminister Nikolai Astrup til den norske nyhedsbureau NTB.

Google har udover grunden i Norge også opkøbt datacentergrunde i Fredericia og Aabenraa, og i 2017 købte Google desuden en 109 hektar stor datacentergrund i Horndal i Sverige.

I efteråret meddelte Google, at selskabet planlægger at opføre et datacenter til 46.000 kvadratmeter stort datacenter til en samlet værdi på 4,5 milliarder kroner på grunden i Fredericia.

Læs også:
Google bygger datacenter til 4,5 milliarder kroner i Fredericia: Massevis af job på vej - se billeder her

It-giganterne har på få måneder skrottet to danske datacenterprojekter: "Danmark har ligget forrest i feltet, men nu ser vi, at vi godt kan blive overhalet”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse