Spotify tester højere priser i Skandinavien: Kæmper med at tjene penge

Den svenske musik-streamingtjeneste Spotify planlægger at forhøje prisen i de tre skandinaviske lande i et forsøg på tjene flere penge.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Hvert eneste år har den svenske musiktjeneste Spotify tabt flere og flere penge på hver enkelt kunde.

Det vil selskabet nu forsøge at ændre ved at hæve prisen, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

I første omgang er det kunderne i Danmark, Sverige og Norge der får lov til at betale en højere pris for deres abonnement. Hvis det viser sig at være en succes vil selskabet rulle prisstigningen ud til resten af verden.

Læs også: Spotify rammer 100 millioner betalende brugere som den første musikstreamingtjeneste i verden

Det svenske tech-selskab tjente i 2015 omkring 52 danske kroner per kunde. Men det er faldet stødt over de senere år og i 2018 lød indtjeningen per kunde på omkring 37 danske kroner.

Bloomberg har talt med kilder tæt på processen, der fortæller, at prisen kommer til at stige med omkring 13 procent.

Spotify er i dag den ubestridte største musik-streamingtjeneste på markedet med 108 millioner betalende kunder verden over.

Læs også: Spotify øger antallet af betalende brugere med 30 procent: Har nu 108 millioner brugere på verdensplan

Den nærmeste konkurrent er Apple Music der har omkirng 60 millioner betalende kunder.

Ifølge Bloomberg vurderer den svenske musiktjeneste, at markedet for betalende streming-kunder er på en milliard brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics