Spotify tester højere priser i Skandinavien: Kæmper med at tjene penge

Den svenske musik-streamingtjeneste Spotify planlægger at forhøje prisen i de tre skandinaviske lande i et forsøg på tjene flere penge.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Hvert eneste år har den svenske musiktjeneste Spotify tabt flere og flere penge på hver enkelt kunde.

Det vil selskabet nu forsøge at ændre ved at hæve prisen, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

I første omgang er det kunderne i Danmark, Sverige og Norge der får lov til at betale en højere pris for deres abonnement. Hvis det viser sig at være en succes vil selskabet rulle prisstigningen ud til resten af verden.

Læs også: Spotify rammer 100 millioner betalende brugere som den første musikstreamingtjeneste i verden

Det svenske tech-selskab tjente i 2015 omkring 52 danske kroner per kunde. Men det er faldet stødt over de senere år og i 2018 lød indtjeningen per kunde på omkring 37 danske kroner.

Bloomberg har talt med kilder tæt på processen, der fortæller, at prisen kommer til at stige med omkring 13 procent.

Spotify er i dag den ubestridte største musik-streamingtjeneste på markedet med 108 millioner betalende kunder verden over.

Læs også: Spotify øger antallet af betalende brugere med 30 procent: Har nu 108 millioner brugere på verdensplan

Den nærmeste konkurrent er Apple Music der har omkirng 60 millioner betalende kunder.

Ifølge Bloomberg vurderer den svenske musiktjeneste, at markedet for betalende streming-kunder er på en milliard brugere.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S