Thomas Wong har jagtet sikkerhedshuller hos danske virksomheder i 15 år: "Der er plads til forbedring på en række områder"

Podcast: De seneste 15 år har Thomas Wong fra sikkerhedsvirksomheden Ezenta besøgt danske og europæiske virksomheder for at finde deres sikkerhedshuller. Hør om de typiske problemer han finder her - og hvad du skal være opmærksom på.

Artikel top billede

Det er nemt at bliver overvældet, når det handler om it-sikkerhed.

For ud over de klassiske trusler fra medarbejdere og ikke opdaterede maskiner er der også lige de kinesiske statshackere, snedige østeuropæiske it-kriminelle og de tilfældige angreb som det, der ramte Mærsk i 2017.

Så ja, man kan sagtens få lyst til at trække netstikket ud, slukke computeren og hive skrivemaskinen ud af arkivskabet.

Men stop lige inden du stor-køber frimærker og gær. For din tid og dine penge er bedre brugt op at finde hullerne i din virksomheds digitale forsvar.

Det ved Thomas Wong fra sikkerhedsvirksomheden Ezenta – for han har de seneste 15 år besøgt danske og europæiske virksomheder for at finde deres sikkerhedshuller.

Og han har derfor efterhånden en af Danmarks stærkeste tilgange, når det kommer til it-sikkerhed – en tilgang, som vi skal tale mere om i denne epsiode.

Dette er tredje episode af Security Central. Du kan finde en oversigt over alle episoderne her.

Værter er chefredaktør for Computerworld, Lars Jacobsen og Thomas Damsgaard, Head of Enterprise for Norden og Benelux hos Kaspersky.

Husk også du kan abonnere på Security Central på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,