Medarbejderne er din største sårbarhed: Sonja lever af at sende phishing-mails til sine kolleger i Ørsted

Podcast: De fleste cybertrusler kommer ind via virksomhedens hovedindgang og sætter sig direkte foran skærmen. Sonja Beijnevelds opgave hos Ørsted er at få alle - fra menige til direktion - til at opføre sigi digital sikkert. Uden at blive 'den sure', der indfører forbud. Hør her hvordan.

Artikel top billede

De fleste cybertrusler kommer ind via virksomhedens hovedindgang og sætter sig direkte foran skærmen.

Hvis du ikke allerede har gættet det, så taler vi om medarbejderne.

For selv efter tusindvis af artikler om it-sikkerhed, oplæg og awareness-kurser de tager stadig USB-sticks med hjemmefra og klikker løs på rigtigt mange af de spændende mails, som de modtager.

Og ja, det gælder fra høj til lav: Fra kantinepersonalet, der klikker på link til tilsyneladende uskyldige undersøgelser, til direktionsmedlemmer, der som ofre for de såkaldte ”CEO frauds” overfører millioner af kroner til opfindsomme kriminelle.

Nogle af angrebene kan tages i opløbet med smarte softwareløsninger – men i sidste ende er det kollegaerne, der skal klædes på.

Hos den store energivirksomhed Ørsted er det Sonja Beijneveld, der med en stillingsbetegnelse som ”Awareness Communication Consultant” har den opgave.

Så lyt med i dette afsnit, hvor Sonja Beijneveld deler ud af sine erfaringer med at etablere opmærksomhed fra gulvet til direktionsgangen - uden at du ender som den sure it-mand med skabet fuld af forbud.

Dette er fjerde episode af Security Central. Du kan finde en oversigt over alle episoderne her.

Værter er chefredaktør for Computerworld, Lars Jacobsen og Thomas Damsgaard, Head of Enterprise for Norden og Benelux hos Kaspersky.

Husk også du kan abonnere på Security Central på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS