Medarbejderne er din største sårbarhed: Sonja lever af at sende phishing-mails til sine kolleger i Ørsted

Podcast: De fleste cybertrusler kommer ind via virksomhedens hovedindgang og sætter sig direkte foran skærmen. Sonja Beijnevelds opgave hos Ørsted er at få alle - fra menige til direktion - til at opføre sigi digital sikkert. Uden at blive 'den sure', der indfører forbud. Hør her hvordan.

Artikel top billede

De fleste cybertrusler kommer ind via virksomhedens hovedindgang og sætter sig direkte foran skærmen.

Hvis du ikke allerede har gættet det, så taler vi om medarbejderne.

For selv efter tusindvis af artikler om it-sikkerhed, oplæg og awareness-kurser de tager stadig USB-sticks med hjemmefra og klikker løs på rigtigt mange af de spændende mails, som de modtager.

Og ja, det gælder fra høj til lav: Fra kantinepersonalet, der klikker på link til tilsyneladende uskyldige undersøgelser, til direktionsmedlemmer, der som ofre for de såkaldte ”CEO frauds” overfører millioner af kroner til opfindsomme kriminelle.

Nogle af angrebene kan tages i opløbet med smarte softwareløsninger – men i sidste ende er det kollegaerne, der skal klædes på.

Hos den store energivirksomhed Ørsted er det Sonja Beijneveld, der med en stillingsbetegnelse som ”Awareness Communication Consultant” har den opgave.

Så lyt med i dette afsnit, hvor Sonja Beijneveld deler ud af sine erfaringer med at etablere opmærksomhed fra gulvet til direktionsgangen - uden at du ender som den sure it-mand med skabet fuld af forbud.

Dette er fjerde episode af Security Central. Du kan finde en oversigt over alle episoderne her.

Værter er chefredaktør for Computerworld, Lars Jacobsen og Thomas Damsgaard, Head of Enterprise for Norden og Benelux hos Kaspersky.

Husk også du kan abonnere på Security Central på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S