Podcast: Peter Kruse finder de typiske fejl i it-sikkerheden, som virksomhederne overser

Podcast: I denne episode af Security Central zoomer vi ind på de typiske fejl i it-sikkerheden, som Peter Kruse løber ind i. Så lyt med. For nu kan du blive klogere på virus – og på de typiske fejl, der efterlader it-systemerne sårbare.

Artikel top billede

Peter Kruse er en af Danmarks mest erfarne sikkerhedsfolk. Han er medstifter af den danske it-sikkerhedsvirksomhed CSIS. Og så er han et sandt orakel inden for it-sikkerhed.

Det er godt. For det er der brug for i dag. Derfor er vi draget til Peter Kruses hjemby, Skanderborg, for at få svar på vores spørgsmål på to vigtige områder:

Det første områder handler om virus.

Siden 1980'erne har computervira inficeret alt fra de klassiske disketter til iranske atom-centrifuger. Men hvor stor er truslen fra virus i dag? Er antivirus stadig nødvendigt? Og er formålet med de moderne vira?

Det andet område handler om fejl.

For mens it-kriminelle kan være snedige, så udnytter de ofte de fejl, som andre har efterladt.

I denne episode af Security Central zoomer vi ind på de typiske fejl, som Peter Kruse løber ind i.

Og måske kommer der også en enkelt røverhistorie fra it-sikkerhedsbranchens barndom - og om Commodore 64.

Dette er femte episode af Security Central. Du kan finde en oversigt over alle episoderne her.

Værter er chefredaktør for Computerworld, Lars Jacobsen og Thomas Damsgaard, Head of Enterprise for Norden og Benelux hos Kaspersky.

Husk også du kan abonnere på Security Central på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job