Pumper enorme summer ind: Så meget investerer Kinas 100 største internetvirksomheder i udvikling og forskning

Ført an af Alibaba investerer de 100 største internetvirksomheder i Kina massivt i udvikling og forskning. Allerede sidste år overhalede Kina USA, og nu viser tal, at den kinesiske it-branche har øget R&D-investeringer med knap 50 procent.

Artikel top billede

I lang tid har vi været vant til, at de fleste gode ideer kommer fra USA.

Men USA's førerposition inden for innovation og ny teknologi er for alvor under beskydning fra østen.

Allerede sidste år overhalede Kina USA som det land i verden, der investerer mest i udvikling og forskning (R&D).

Udviklingen fortsætter i et voldsomt tempo inden for især den kinesiske it-branche, hvor innovationen får mere og mere næring.

I 2018 har Kinas top 100-internetvirksomheder øget deres investeringer i R&D-aktiviteter med lidt over 45 procent i forhold til 2017.

Samlet har de 100 virksomheder, der føres an af de kinesiske it-giganter Alibaba, Tencent og Baidu investeret knap 15 milliarder kroner i R&D, viser tal fra den kinesiske NGO Internet Society of China

Det skriver Zdnet.

Læs også: Kineserne kommer - sådan bør danske virksomheder forholde sig: "De forretningsmodeller og de brugeroplevelser, som de kinesiske firmaer tilbyder, er ekstremt sofistikerede"

Investerer mest i 5G

De 100 kinesiske internetvirksomheder kunne i 2018 samlet fremvise en omsætning på cirka 2,6 billioner kroner.

I gennemsnit kanaliserede de kinesiske it-giganter omkring 10 procent af deres omsætning over i udviklingsaktiviteter.

I alt blev der foretaget techinvesteringer i Kina for omkring 1,7 billioner kroner i 2018. Over halvdelen af disse inden for 5G-området, hvilket gør Kina til det land, der investerer mest i den nye teleteknologi.

Læs mere:

Danske tech-topfolk blæst bagover efter besøg i Kina: Danmark er nødt til at gøre noget

Kina overhaler USA på 5G-teknologi

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos