Pumper enorme summer ind: Så meget investerer Kinas 100 største internetvirksomheder i udvikling og forskning

Ført an af Alibaba investerer de 100 største internetvirksomheder i Kina massivt i udvikling og forskning. Allerede sidste år overhalede Kina USA, og nu viser tal, at den kinesiske it-branche har øget R&D-investeringer med knap 50 procent.

Artikel top billede

I lang tid har vi været vant til, at de fleste gode ideer kommer fra USA.

Men USA's førerposition inden for innovation og ny teknologi er for alvor under beskydning fra østen.

Allerede sidste år overhalede Kina USA som det land i verden, der investerer mest i udvikling og forskning (R&D).

Udviklingen fortsætter i et voldsomt tempo inden for især den kinesiske it-branche, hvor innovationen får mere og mere næring.

I 2018 har Kinas top 100-internetvirksomheder øget deres investeringer i R&D-aktiviteter med lidt over 45 procent i forhold til 2017.

Samlet har de 100 virksomheder, der føres an af de kinesiske it-giganter Alibaba, Tencent og Baidu investeret knap 15 milliarder kroner i R&D, viser tal fra den kinesiske NGO Internet Society of China

Det skriver Zdnet.

Læs også: Kineserne kommer - sådan bør danske virksomheder forholde sig: "De forretningsmodeller og de brugeroplevelser, som de kinesiske firmaer tilbyder, er ekstremt sofistikerede"

Investerer mest i 5G

De 100 kinesiske internetvirksomheder kunne i 2018 samlet fremvise en omsætning på cirka 2,6 billioner kroner.

I gennemsnit kanaliserede de kinesiske it-giganter omkring 10 procent af deres omsætning over i udviklingsaktiviteter.

I alt blev der foretaget techinvesteringer i Kina for omkring 1,7 billioner kroner i 2018. Over halvdelen af disse inden for 5G-området, hvilket gør Kina til det land, der investerer mest i den nye teleteknologi.

Læs mere:

Danske tech-topfolk blæst bagover efter besøg i Kina: Danmark er nødt til at gøre noget

Kina overhaler USA på 5G-teknologi

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S