Verdens største chip har 400.000 kerner: Kan skære træningstiden for AI-modeller ned fra måneder til minutter

En amerikansk startup har netop lanceret en enormt stor chip på størrelse med en iPad, som er designet til at sætte alvorligt skub i udviklingen af kunstig intelligens og deep learning.

Artikel top billede

Til venstre Cerebras Wafer Scale Engine med 1,2 billioner transistorer og til højre den hidtil største GPU med 21,1 milliarder transistorer.

Verden er efterhånden forvænt med, at udvikling af chips kun handler om downsizing. Men den amerikanske startup Cerebras er gået en helt anden vej og har netop lanceret det, selskabet kalder verdens største computerchip.

Chippen er målrettet udvikling af kunstig intelligens og deep learning. Den kaldes Wafer Scale Engine og måler 21,5 gange 21,5 centimeter, og den er angiveligt den største chip, der nogensinde er bygget.

Chippen har 1,2 billioner transistorer og 400.000 AI-optimerede kerner. Kernerne har 18 gigabyte on-chip memory til rådighed, som distribueres i et såkaldt single memory-hierarki ‘one clock cycle’ fra hver kerne. Kernerne er forbundet med en ekstremt højtydende arkitektur, skriver Cerebras i et whitepaper, som du kan finde her.

Kan accelerere udviklingen markant

Selskabet noterer, at chippen kan reducere tidsforbruget på træning af modellerne til kunstig intelligens fra måneder til minutter og fra uger til sekunder.

På den måde kan den nye chip sætte AI-udviklerne i stand til at teste hypoteser meget hurtigere og gøre det muligt at teste ideer, som med den sædvanlige chiparkitektur simpelthen ikke kan lade sig gøre, eller som er for risikabelt.

Ifølge BBC er udviklingen af kunstig intelligens og deep learning typisk foregået ved brug af grafikprocessorer - GPU’er - som typisk har betydelig flere kerner end CPU’er. AI-processerne kan nemlig brydes ned i selvstændige enheder, som kan køres simultant.

De kraftigste CPU’er har omkring 30 kerner, mens de mest kraftfulde GPU’er har op til 5.000 kerner. Til gengæld er kernerne i GPU’er typisk ikke så kraftige som i CPU’erne.

Ifølge Ian Cutress, seniorredaktør på nyhedstjenesten AnandTech, er Cerebras’ chip besværet af størrelsen, for virksomheder vil have brug for specialbygget infrastruktur for at udnytte kræfterne, og det begrænser kundekredsen.

“Men det er også derfor, chippen er beregnet til udvikling af kunstig intelligens, for det er på det felt, de store investeringer sker lige nu,” siger han til BBC.

Prisen på chippen er ukendt. Ifølge BBC er Cerebras i færd med at sende de nye chips ud til et mindre antal kunder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job