Netcompany ramt af langstrakt folketingsvalg: "Vi kunne ikke forudsige, hvor lang tid valget tog, og hvornår det blev lagt"

Det danske folketingsvalg blev en langstrakt affære, og det har fået danske Netcompany til at nedtone vækstforventningerne for 2019. "Det har selvfølgelig haft en effekt, at der var et ekstraordinært langt folketingsvalg," lyder det fra André Rogaczewski.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor folketingsvalget har haft en effekt på Netcompany
  • Hvor meget er vækstforventningerne blevet justeret
  • Hvad vil det betyde på den lange bane for konsulenthuset
584
3 min
Det danske folketingsvalg i forsommeren 2019 var usædvanligt af flere årsager.

Der var ekstraordinært mange partier der stillede op, og en endnu mere betydsningfuld faktor for Netcompany var, at det tog exceptionelt lang tid.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS