Netcompany ramt af langstrakt folketingsvalg: "Vi kunne ikke forudsige, hvor lang tid valget tog, og hvornår det blev lagt"

Det danske folketingsvalg blev en langstrakt affære, og det har fået danske Netcompany til at nedtone vækstforventningerne for 2019. "Det har selvfølgelig haft en effekt, at der var et ekstraordinært langt folketingsvalg," lyder det fra André Rogaczewski.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor folketingsvalget har haft en effekt på Netcompany
  • Hvor meget er vækstforventningerne blevet justeret
  • Hvad vil det betyde på den lange bane for konsulenthuset
584
3 min
Det danske folketingsvalg i forsommeren 2019 var usædvanligt af flere årsager.

Der var ekstraordinært mange partier der stillede op, og en endnu mere betydsningfuld faktor for Netcompany var, at det tog exceptionelt lang tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS