Configit-stifter træder tilbage efter næsten 20 år - her er selskabets nye topchef

Efter næsten 20 år på posten som topchef trækker Configit-stifter Henrik Reif Andersen sig for at overgå til en ny stilling i selskabet. Her er den nye mand som øverste leder for danske Configit.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Configits nye topchef
  • Se målene for den nye administrerende direktør
  • Indblik i selskabets kundeliste
293
1:30 min
Configit-stifter Henrik Reif Andersen fratræder som topchef for det danske softwareselskab i midten af september for i stedet at overgå til en rolle som chief strategy officer.

16. september bliver han afløst på posten af en svensker med fortid hos Adobe.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS