Dansk fagforening vil have tvungen it-efteruddannelse: Alle bør råde over par uddannelses-uger om året

Der bør indføres obligatorisk it-efteruddannelse i Danmark, så alle it-medarbejdere hvert år kan sætte et par uger ind på en særlig uddannelses-konto, mener fagforbundet Samdata.

Artikel top billede

(Foto: www.ernstpoulsen.com / Ernst Poulsen)

Det har aldrig været mere krævende at være it-medarbejdere. Og aldrig er udviklingen gået hurtigere.

Derfor vil det give god mening, hvis der indføres obligatorisk it-efteruddannelse.

Det mener formanden for it-fagforbundet Samdata/HK, Gitte Korsgaard Andreasen, i den nyeste udgave af bladet Samdata-magasinet.

Her peger hun på, at it-folkene ikke længere er ‘it-pedeller,’ men derimod det, som hun kalder for ‘teknologiske innovations-konsulenter,’ hvilket ifølge hende kræver dybere kompetencer og et andet mindset end hidtil.

“Ofte kræver de [nye] opgaver et højere abstraktionsniveau og viden om værktøjer. Den viden og det overblik kommer kun med mere uddannelse,” skriver hun.

Det er ikke ligefrem ny viden, påpeger hun. Alligevel er der ikke sket meget.

Derfor foreslår hun, at it-efteruddannelsen gøres obligatorisk på samme måde, som det er tilfældet med lønsamtaler og MUS-samtaler.

Ifølge formanden kunne en mulighed være at indføre en særlig efteruddannelseskonto.

Her kan der ‘hver år gå et par uger ind, som man selv har dispositionsret over.’

“Når kontoen tilhører den enkelte medarbejder, vil det også være en fordel for arbejdsgiverne at få sendt medarbejderne afsted løbende på kurser,” skriver hun.

Læs også: Dansk it-fagforening får ny formand efter første kampvalg nogensinde

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S