Dansk fagforening vil have tvungen it-efteruddannelse: Alle bør råde over par uddannelses-uger om året

Der bør indføres obligatorisk it-efteruddannelse i Danmark, så alle it-medarbejdere hvert år kan sætte et par uger ind på en særlig uddannelses-konto, mener fagforbundet Samdata.

Artikel top billede

(Foto: www.ernstpoulsen.com / Ernst Poulsen)

Det har aldrig været mere krævende at være it-medarbejdere. Og aldrig er udviklingen gået hurtigere.

Derfor vil det give god mening, hvis der indføres obligatorisk it-efteruddannelse.

Det mener formanden for it-fagforbundet Samdata/HK, Gitte Korsgaard Andreasen, i den nyeste udgave af bladet Samdata-magasinet.

Her peger hun på, at it-folkene ikke længere er ‘it-pedeller,’ men derimod det, som hun kalder for ‘teknologiske innovations-konsulenter,’ hvilket ifølge hende kræver dybere kompetencer og et andet mindset end hidtil.

“Ofte kræver de [nye] opgaver et højere abstraktionsniveau og viden om værktøjer. Den viden og det overblik kommer kun med mere uddannelse,” skriver hun.

Det er ikke ligefrem ny viden, påpeger hun. Alligevel er der ikke sket meget.

Derfor foreslår hun, at it-efteruddannelsen gøres obligatorisk på samme måde, som det er tilfældet med lønsamtaler og MUS-samtaler.

Ifølge formanden kunne en mulighed være at indføre en særlig efteruddannelseskonto.

Her kan der ‘hver år gå et par uger ind, som man selv har dispositionsret over.’

“Når kontoen tilhører den enkelte medarbejder, vil det også være en fordel for arbejdsgiverne at få sendt medarbejderne afsted løbende på kurser,” skriver hun.

Læs også: Dansk it-fagforening får ny formand efter første kampvalg nogensinde

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job