Dansk fagforening vil have tvungen it-efteruddannelse: Alle bør råde over par uddannelses-uger om året

Der bør indføres obligatorisk it-efteruddannelse i Danmark, så alle it-medarbejdere hvert år kan sætte et par uger ind på en særlig uddannelses-konto, mener fagforbundet Samdata.

Artikel top billede

(Foto: www.ernstpoulsen.com / Ernst Poulsen)

Det har aldrig været mere krævende at være it-medarbejdere. Og aldrig er udviklingen gået hurtigere.

Derfor vil det give god mening, hvis der indføres obligatorisk it-efteruddannelse.

Det mener formanden for it-fagforbundet Samdata/HK, Gitte Korsgaard Andreasen, i den nyeste udgave af bladet Samdata-magasinet.

Her peger hun på, at it-folkene ikke længere er ‘it-pedeller,’ men derimod det, som hun kalder for ‘teknologiske innovations-konsulenter,’ hvilket ifølge hende kræver dybere kompetencer og et andet mindset end hidtil.

“Ofte kræver de [nye] opgaver et højere abstraktionsniveau og viden om værktøjer. Den viden og det overblik kommer kun med mere uddannelse,” skriver hun.

Det er ikke ligefrem ny viden, påpeger hun. Alligevel er der ikke sket meget.

Derfor foreslår hun, at it-efteruddannelsen gøres obligatorisk på samme måde, som det er tilfældet med lønsamtaler og MUS-samtaler.

Ifølge formanden kunne en mulighed være at indføre en særlig efteruddannelseskonto.

Her kan der ‘hver år gå et par uger ind, som man selv har dispositionsret over.’

“Når kontoen tilhører den enkelte medarbejder, vil det også være en fordel for arbejdsgiverne at få sendt medarbejderne afsted løbende på kurser,” skriver hun.

Læs også: Dansk it-fagforening får ny formand efter første kampvalg nogensinde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS