Masser af penge til rådighed: Simcorp klar til at bruge 60 procent af overskuddet på opkøb

Simcorp er klar til at købe op, og topchef Klaus Holse har betydelige beløb at gøre godt med, hvis den rigtige kandidat skulle vise sig.

Artikel top billede

Danske Simcorp er klar til at købe op, og selskabet har betydelige summer at gøre godt med, hvis den rigtige mulighed skulle vise sig.

Direktør Klaus Holse siger til ITWatch, at selskabet bruger 40 procent af overskuddet på dividende og resten på at købe aktier tilbage eller på opkøb.

“Dukker der opkøb op, stopper vi med egne køb af aktier og bruger pengene her i stedet. I Italien gjorde vi præcis det. Vi stoppede med at købe egne aktier og købte selskabet plus et lille lån,” siger han.

Det sker med henvisning til Simcorps nylige opkøb af italienske APL Italiana, som i sommer blev købt for 35 millioner euro.

Simcorp har desuden netop overtaget AIM Software.

Det fortæller Klaus Holse om her: Med nyindkøbt it-selskab skal Simcorp ud og erobre kunder med datahåndtering: Her er topchefens plan

Klaus Holse siger til ITWatch, at Simcorp for tiden ikke er i gang med at købe flere selskaber op, men at selskabet hele tiden sonderer markedet.

Simcorp præsenterede i sidste uge resultatet for første halvår. Det viste en vækst i driftsresultatet på 57 procent.

Det kan du læse mere om her: Solid vækst for Simcorp i 1. halvår: Driftsresultatet er vokset 57 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S