Masser af penge til rådighed: Simcorp klar til at bruge 60 procent af overskuddet på opkøb

Simcorp er klar til at købe op, og topchef Klaus Holse har betydelige beløb at gøre godt med, hvis den rigtige kandidat skulle vise sig.

Artikel top billede

Danske Simcorp er klar til at købe op, og selskabet har betydelige summer at gøre godt med, hvis den rigtige mulighed skulle vise sig.

Direktør Klaus Holse siger til ITWatch, at selskabet bruger 40 procent af overskuddet på dividende og resten på at købe aktier tilbage eller på opkøb.

“Dukker der opkøb op, stopper vi med egne køb af aktier og bruger pengene her i stedet. I Italien gjorde vi præcis det. Vi stoppede med at købe egne aktier og købte selskabet plus et lille lån,” siger han.

Det sker med henvisning til Simcorps nylige opkøb af italienske APL Italiana, som i sommer blev købt for 35 millioner euro.

Simcorp har desuden netop overtaget AIM Software.

Det fortæller Klaus Holse om her: Med nyindkøbt it-selskab skal Simcorp ud og erobre kunder med datahåndtering: Her er topchefens plan

Klaus Holse siger til ITWatch, at Simcorp for tiden ikke er i gang med at købe flere selskaber op, men at selskabet hele tiden sonderer markedet.

Simcorp præsenterede i sidste uge resultatet for første halvår. Det viste en vækst i driftsresultatet på 57 procent.

Det kan du læse mere om her: Solid vækst for Simcorp i 1. halvår: Driftsresultatet er vokset 57 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S