Masser af penge til rådighed: Simcorp klar til at bruge 60 procent af overskuddet på opkøb

Simcorp er klar til at købe op, og topchef Klaus Holse har betydelige beløb at gøre godt med, hvis den rigtige kandidat skulle vise sig.

Artikel top billede

Danske Simcorp er klar til at købe op, og selskabet har betydelige summer at gøre godt med, hvis den rigtige mulighed skulle vise sig.

Direktør Klaus Holse siger til ITWatch, at selskabet bruger 40 procent af overskuddet på dividende og resten på at købe aktier tilbage eller på opkøb.

“Dukker der opkøb op, stopper vi med egne køb af aktier og bruger pengene her i stedet. I Italien gjorde vi præcis det. Vi stoppede med at købe egne aktier og købte selskabet plus et lille lån,” siger han.

Det sker med henvisning til Simcorps nylige opkøb af italienske APL Italiana, som i sommer blev købt for 35 millioner euro.

Simcorp har desuden netop overtaget AIM Software.

Det fortæller Klaus Holse om her: Med nyindkøbt it-selskab skal Simcorp ud og erobre kunder med datahåndtering: Her er topchefens plan

Klaus Holse siger til ITWatch, at Simcorp for tiden ikke er i gang med at købe flere selskaber op, men at selskabet hele tiden sonderer markedet.

Simcorp præsenterede i sidste uge resultatet for første halvår. Det viste en vækst i driftsresultatet på 57 procent.

Det kan du læse mere om her: Solid vækst for Simcorp i 1. halvår: Driftsresultatet er vokset 57 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S