Artikel top billede

Morten Schultz Fruergaard, COO hos Købstædernes Forsikring, fortæller her om baggrunden for at insource udviklingen af kernesystem.

Billede: Købstædernes Forsikring.

Købstædernes Forsikring hjemtager udvikling af kernesystem fra NNIT: Se hvorfor her

Interview: Købstædernes Forsikring insourcer udviklingen af kernesystem fra NNIT. Det har gjort forsikringsselskabet bedre i stand til at prioritere og få mere udvikling i gennem. "Ambitionen er, at vi i løbet af 30 dage skal kunne gå fra idé til produktion på helt nye produkter," siger COO Morten Schultz Fruergaard.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor valgte Købstædernes Forsikring at insource udvikling af kernesystem
  • De største risici i øvelsen
  • De foreløbige gevinster
  • Erfaringerne om NNIT som udviklingsleverandør
1.187
6 min
I jagten på hurtigere og bedre digitale produkter har Købstædernes Forsikring insourcet udviklingen af forsikringsselskabets vigtigste system, der samlet håndterer omkring 90.000 kunder.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft klar med nye løfter og særlige produkter til Europa: Se de nye cloud-løsninger og en række særligt udvalgte partnere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre vigtige nedslagspunkter fra Folkemødet: To store temaer overskyggede alt andet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Står tilbage med regningen: Itm8 taber klagesag over million-kontrakt til Atea med et brag

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Banedanmark udskyder igen kæmpe SAP-projekt efter problemer: Bliver mere end to år forsinket

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Mens andre fravælger amerikanske cloudtjenester, er MobilePay rykket til Microsoft Azure: "Geopolitik er først nu blevet top of mind"