Fujitsu åbner kontor i Grønland og direktøren er sikker på, at man kan tjene penge: "Men man skal lige vænne sig til, at man skal sende en switch med båd"

Interview: Det tager tre uger at sende et skrivebord, internetforbindelser er i et andet prisleje og SLA-aftalerne skal tage højde for snevejr og bådtransport - men alligevel satser Fujitsus danske direktør på Grønland. For mulighederne er mange og kulturen fascinerer.

Artikel top billede

Foto: Søren Rinnov Østergaard

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Fujitsu Danmark opretter et kontor i Grønland
  • Derfor er Grønland en god forretning for Fujitsu
985
5 min
Da statsminister Mette Frederiksen (S) i sidste uge afviste at fremsende en grønlandsk salgsopstilling til Det Hvide Hus, kom verdens største ø på manges radar.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job