Huawei forhandler med Rusland om at installere russisk styresystem på Huawei-tablets

Kinesiske Huawei drøfter muligheden for at installere russisk styresystem på flere hundrede tusinder tablet-computere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei forhandler med den russiske regering om installationen af det russiske styresystem Aurora på 360.000 Huawei-tablet-computere.

De skal anvendes til den kommende russiske folketælling, som skal finde sted i 2020, skriver Reuters.

Der er tale om et pilotprojekt for Huawei, der er i fuld gang med at undersøge alternativer til Android, som selskabet ellers anvender i stor stil.

Det skyldes den usikkerhed, der er opstået i kølvandet på USA’s kølnede forhold til Kina, som blandt andet har ført til, at Huawei for tiden er blevet placeret på en såkaldt entity liste.

Det betyder, at Huawei reelt risikerer at blive afskåret fra at handle med amerikanske selskaber.

Det kan du læse mere om her: Trump fortsætter med at holde Huawei i jerngreb - se, hvad det kan betyde for din smartphone i fremtiden

“Det er et pilotprojekt. Vi betragter det som første skridt i arbejdet med at lancere det russiske styresystem på Huawei-enheder,” siger en anonym Huawei-talsmand til Reuters.

Fra russisk side meddeler man, at Huawei er ‘interesseret’ i projektet med at installlere det russiske styresystem på de 360.000 computere, der skal anvendes til folketællingen i august 2020.

Ifølge en russisk talsmand har Huawei allerede fremvist eksempler på, hvordan Aurora vil arte sig på Huawei-computere.

Aurora ejes af det statslige russiske teleselskab Rostelecom.

“Der overvejes for tiden forskellige samarbejdsmuligheder med Huawei,” meddeler Rostelecom, som ikke vil komme med flere detaljer umiddelbart.

Læs også: Her er Huaweis nye styresystem: "Harmony OS er fuldstændig anderledes end Android og iOS"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect