Huawei forhandler med Rusland om at installere russisk styresystem på Huawei-tablets

Kinesiske Huawei drøfter muligheden for at installere russisk styresystem på flere hundrede tusinder tablet-computere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei forhandler med den russiske regering om installationen af det russiske styresystem Aurora på 360.000 Huawei-tablet-computere.

De skal anvendes til den kommende russiske folketælling, som skal finde sted i 2020, skriver Reuters.

Der er tale om et pilotprojekt for Huawei, der er i fuld gang med at undersøge alternativer til Android, som selskabet ellers anvender i stor stil.

Det skyldes den usikkerhed, der er opstået i kølvandet på USA’s kølnede forhold til Kina, som blandt andet har ført til, at Huawei for tiden er blevet placeret på en såkaldt entity liste.

Det betyder, at Huawei reelt risikerer at blive afskåret fra at handle med amerikanske selskaber.

Det kan du læse mere om her: Trump fortsætter med at holde Huawei i jerngreb - se, hvad det kan betyde for din smartphone i fremtiden

“Det er et pilotprojekt. Vi betragter det som første skridt i arbejdet med at lancere det russiske styresystem på Huawei-enheder,” siger en anonym Huawei-talsmand til Reuters.

Fra russisk side meddeler man, at Huawei er ‘interesseret’ i projektet med at installlere det russiske styresystem på de 360.000 computere, der skal anvendes til folketællingen i august 2020.

Ifølge en russisk talsmand har Huawei allerede fremvist eksempler på, hvordan Aurora vil arte sig på Huawei-computere.

Aurora ejes af det statslige russiske teleselskab Rostelecom.

“Der overvejes for tiden forskellige samarbejdsmuligheder med Huawei,” meddeler Rostelecom, som ikke vil komme med flere detaljer umiddelbart.

Læs også: Her er Huaweis nye styresystem: "Harmony OS er fuldstændig anderledes end Android og iOS"

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S