Huawei forhandler med Rusland om at installere russisk styresystem på Huawei-tablets

Kinesiske Huawei drøfter muligheden for at installere russisk styresystem på flere hundrede tusinder tablet-computere.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske Huawei forhandler med den russiske regering om installationen af det russiske styresystem Aurora på 360.000 Huawei-tablet-computere.

De skal anvendes til den kommende russiske folketælling, som skal finde sted i 2020, skriver Reuters.

Der er tale om et pilotprojekt for Huawei, der er i fuld gang med at undersøge alternativer til Android, som selskabet ellers anvender i stor stil.

Det skyldes den usikkerhed, der er opstået i kølvandet på USA’s kølnede forhold til Kina, som blandt andet har ført til, at Huawei for tiden er blevet placeret på en såkaldt entity liste.

Det betyder, at Huawei reelt risikerer at blive afskåret fra at handle med amerikanske selskaber.

Det kan du læse mere om her: Trump fortsætter med at holde Huawei i jerngreb - se, hvad det kan betyde for din smartphone i fremtiden

“Det er et pilotprojekt. Vi betragter det som første skridt i arbejdet med at lancere det russiske styresystem på Huawei-enheder,” siger en anonym Huawei-talsmand til Reuters.

Fra russisk side meddeler man, at Huawei er ‘interesseret’ i projektet med at installlere det russiske styresystem på de 360.000 computere, der skal anvendes til folketællingen i august 2020.

Ifølge en russisk talsmand har Huawei allerede fremvist eksempler på, hvordan Aurora vil arte sig på Huawei-computere.

Aurora ejes af det statslige russiske teleselskab Rostelecom.

“Der overvejes for tiden forskellige samarbejdsmuligheder med Huawei,” meddeler Rostelecom, som ikke vil komme med flere detaljer umiddelbart.

Læs også: Her er Huaweis nye styresystem: "Harmony OS er fuldstændig anderledes end Android og iOS"

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub