Nets åbner for nyt aktieprogram til menige medarbejdere - så lukrativt er det

De menige medarbejdere hos Nets får nu også adgang til at investere i selskabet under gunstige vilkår.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

De omkring 3500 medarbejdere hos Nets får nu mulighed for at investere i selskabet som led i et nyt aktieprogram.

Det skriver Børsen.

Det nye aktieprogram for de menige medarbejdere kommer efter, at Nets er blevet mødt af stor kritik for selskabets milliardstore aktieprogrammer til topledelsen.

"Vores ejere introducerer et medinvesteringsprogram, der efter mere end et halvt års tilvirkning nu er helt på plads. Det omfatter alle vores medarbejdere i Nets i de 13 lande, hvor vi er repræsenteret, som nu alle får mulighed for at blive medinvestorer i virksomheden," oplyser Thomas Kolber, HR-chef hos Nets, i en mail til Børsen.

Læs også: Nets aktiefest kan føre til politisk indgreb: "Det er med længder det mest groteske eksempel"

Så meget kan medarbejderne score

Ifølge Børsen betyder det nye aktieprogram, at medarbejderne hos Nets kan investere for 10.000 eller 20.000 kroner i selskabet under den forudsætning, at aktierne først kan sælges i forbindelse med et salg af Nets.

Hvis medarbejdere på det tidspunkt fortsat er ansat i Nets vil de modtage yderligere to aktier for hver aktier de har.

Det vil således betyde, at hvis Nets-aktierne fastholder sin nuværende værdi, så vil 20.000 kroner kunnne blive til 60.000 kroner i forbindelse med et salg. Den økonomiske gevinst vil i sagens natur blive endnu større, hvis værdien af Nets-aktierne stiger.

Nets Corporate Service-afdeling blev i løbet sommeren solgt til Mastercard, og ifølge Børsen vil de 270 medarbejdere, der nu overgår til Mastercard ikke få mulighed for at deltage i aktieprogrammet.

Læs også: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS