Nets åbner for nyt aktieprogram til menige medarbejdere - så lukrativt er det

De menige medarbejdere hos Nets får nu også adgang til at investere i selskabet under gunstige vilkår.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

De omkring 3500 medarbejdere hos Nets får nu mulighed for at investere i selskabet som led i et nyt aktieprogram.

Det skriver Børsen.

Det nye aktieprogram for de menige medarbejdere kommer efter, at Nets er blevet mødt af stor kritik for selskabets milliardstore aktieprogrammer til topledelsen.

"Vores ejere introducerer et medinvesteringsprogram, der efter mere end et halvt års tilvirkning nu er helt på plads. Det omfatter alle vores medarbejdere i Nets i de 13 lande, hvor vi er repræsenteret, som nu alle får mulighed for at blive medinvestorer i virksomheden," oplyser Thomas Kolber, HR-chef hos Nets, i en mail til Børsen.

Læs også: Nets aktiefest kan føre til politisk indgreb: "Det er med længder det mest groteske eksempel"

Så meget kan medarbejderne score

Ifølge Børsen betyder det nye aktieprogram, at medarbejderne hos Nets kan investere for 10.000 eller 20.000 kroner i selskabet under den forudsætning, at aktierne først kan sælges i forbindelse med et salg af Nets.

Hvis medarbejdere på det tidspunkt fortsat er ansat i Nets vil de modtage yderligere to aktier for hver aktier de har.

Det vil således betyde, at hvis Nets-aktierne fastholder sin nuværende værdi, så vil 20.000 kroner kunnne blive til 60.000 kroner i forbindelse med et salg. Den økonomiske gevinst vil i sagens natur blive endnu større, hvis værdien af Nets-aktierne stiger.

Nets Corporate Service-afdeling blev i løbet sommeren solgt til Mastercard, og ifølge Børsen vil de 270 medarbejdere, der nu overgår til Mastercard ikke få mulighed for at deltage i aktieprogrammet.

Læs også: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S