Facebooks data-indsamling kan være på vej i tysk Højesteret

De tyske konkurrencemyndigheder tager sag om Facebooks indsamling af data for den tyske højesteret. Det sker efter, at Facebook netop har vundet en ankesag.

Artikel top billede

Der foregår lige nu en større kamp om Facebooks data-indsamlingsmetoder i vores naboland Tyskland.

Facebook blev mandag frikendt for en række restriktioner i forhold til den måde, selskabet indsamler data om tyske Facebook-brugere på.

Afgørelsen betyder, at Facebook ikke behøver at rette sig efter de restriktioner, som de tyske konkurrencemyndigheder ellers havde pålagt selskabet.

Men de tyske konkurrencemyndigheder giver ikke op her, der nu vil tage sagen videre til den tyske højesteret.

Det skriver Reuters.

Læs også: Fra 'college dropout' til direktørpost i Facebook: Her er historien om danske Allans 25-årige karriere blandt verdens største teknologiselskaber

Ifølge de tyske konkurrencemyndigheder har Facebook udnyttet selskabets dominerende markedsposition i forhold til at indsamle information om brugere uden deres accept.

"Vi er overbevist om, at vi kan tage regulatoriske skridt under den gældende konkurrencelovgivning," lyder det fra Andreas Mundt, direktør hos de tyske konkurrencemyndigheder, Bundeskartellamt.

Ind til videre behøver Facebook altså ikke at ændre sine metoder, når det kommer til indsamlingen af data om tyske brugere, før der ligger en endelig afgørelse fra den tyske højesteret.

Facebook er især blevet kritiseret for at sammenkøre brugerdata fra Facebook-virksomhederne WhatsApp og Instagram med Facebooks egne data.

Facebook afviser at kommentere sagen over for Reuters.

Læs også: Netflix-filmen The Great Hack er forbrugeroplysning i særklasse

Annonce

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S