Tradeshift retter op på pinlig affære: Er ikke længere under tvangsopløsning

Den danske afdeling af Tradeshift har gennem næsten en uge været under tvangsopløsning. Men nu er det blevet rettet op på, hvad virksomheden betegner som "en pinlig affære".

Artikel top billede

Det danske fintech-selskab har langt om længe fået styr på en særdeles pinlig affære, som selskabet har været rodet ud i knap en uges tid.

For tidligere på måneden kom det frem, at selskabets danske afdeling har stået opført som ”under opløsning” i det centrale virksomhedsregister, CVR.

Nu er prædikatet dog blevet fjernet fra cvr, skriver Finans.

Afleverede regnskab for sent

Hele affæren skyldes, at den danske afdeling hverken afleverede sit regnskab for 2018 til tiden, eller reagerede på en rykker fra Erhvervsstyrelsen, som selskabet modtog i sin eboks i juni.

Men nu har Tradeshift ifølge Finans indleveret sit 2018-regnskab, hvor selskabet samtidig har fået tilført 10 millioner kroner.

”Vi har indsendt vores årsrapport som krævet og toppet kapitalen op. Danmark er primært udviklingscenter og support/professional services. Så det danske selskab vil konstant have kapitalbehov fra moderselskabet,” skriver Mikkel Hippe Brun, medstifter af Tradeshift, i en mail til Finans.

Regnskabet skulle have indleveret senest den 31. maj, og Mikkel Hippe Brun betegnede for nylig sagen som pinlig.

“Det er en pinlig affære for os. Hvis man ikke afleverer regnskab til tiden, får man en besked fra Erhvervsstyrelsen om at gøre det. Den besked har vi overset i vores e-Boks, og når det sker, bliver man sendt til tvangsopløsning. Vi har ikke haft styr på processerne internt. Det er der ved at blive rettet op på,” sagde Mikkel Hippe Brun ifølge Finans.

Læs også: Tradeshift i Danmark under tvangsopløsning på grund af sløseri: “En pinlig affære for os”

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos