Betting-bagmænd vil skyde millioner i danske startups med ny venturefond

De danske iværksættere Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen har tjent en formue på bettingselskabet Better Collective. Nu vil de skyde millioner i danske iværksættere.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bagmændene bag den danske betting-succes Better Collective skyder nu millioner i den danske venturefond Bumble Ventures, der indtil videre har tilsagn om at få adgang til 130 millioner kroner. Det skriver Børsen.

Bumble Ventures skal have fokus på at investere i danske iværksættere, der befinder sig i det helt tidlige stadie, og fonden bliver godt modtaget i det danske venture-miljø:

"Overordnet set er det super positivt, at Bumble Ventures kommer ind på markedet. Det er et rigtig godt tegn på, at vi er på rette vej i det danske iværksættermiljø, når der kommer endnu mere slagkraftig kapital, der er skabt af iværksættere, til rådighed," siger Eric Lagier, der er partner i den konkurrenrende fond ByFounders, til Børsen.

Ifølge Børsen er det planen, at Bumble Ventures i løbet af de næste tre år skal føje 10-12 virksomheder til investeringsporteføljen.

Hovedinvestorerne bag fonden Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, tjente i 2018 en formue, da deres bettingselskab Better Collective blev børsnoteret i Stockholm. Berlingske har tidligere skrevet, at børsnoteringen kunne gøre de to iværksættere til milliardærer.

Fondens ledende partner er Daniel Nyvang Mariussen, der også selv har en fortid som iværksætter.

Han har blandt andet har været med til at stifte virksomheden Trunkbird, som i 2015 fik en investering på 300.000 kroner i tv-programmet Løvens Hule.

Det kan du læse mere om her:

It-iværksætterne Daniel, Rune og Mads måtte ændre alt efter medvirken i Løvens Hule: "Det stod ret hurtigt klart, at vi måtte sadle helt om"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S