Betting-bagmænd vil skyde millioner i danske startups med ny venturefond

De danske iværksættere Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen har tjent en formue på bettingselskabet Better Collective. Nu vil de skyde millioner i danske iværksættere.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bagmændene bag den danske betting-succes Better Collective skyder nu millioner i den danske venturefond Bumble Ventures, der indtil videre har tilsagn om at få adgang til 130 millioner kroner. Det skriver Børsen.

Bumble Ventures skal have fokus på at investere i danske iværksættere, der befinder sig i det helt tidlige stadie, og fonden bliver godt modtaget i det danske venture-miljø:

"Overordnet set er det super positivt, at Bumble Ventures kommer ind på markedet. Det er et rigtig godt tegn på, at vi er på rette vej i det danske iværksættermiljø, når der kommer endnu mere slagkraftig kapital, der er skabt af iværksættere, til rådighed," siger Eric Lagier, der er partner i den konkurrenrende fond ByFounders, til Børsen.

Ifølge Børsen er det planen, at Bumble Ventures i løbet af de næste tre år skal føje 10-12 virksomheder til investeringsporteføljen.

Hovedinvestorerne bag fonden Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, tjente i 2018 en formue, da deres bettingselskab Better Collective blev børsnoteret i Stockholm. Berlingske har tidligere skrevet, at børsnoteringen kunne gøre de to iværksættere til milliardærer.

Fondens ledende partner er Daniel Nyvang Mariussen, der også selv har en fortid som iværksætter.

Han har blandt andet har været med til at stifte virksomheden Trunkbird, som i 2015 fik en investering på 300.000 kroner i tv-programmet Løvens Hule.

Det kan du læse mere om her:

It-iværksætterne Daniel, Rune og Mads måtte ændre alt efter medvirken i Løvens Hule: "Det stod ret hurtigt klart, at vi måtte sadle helt om"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S