Betting-bagmænd vil skyde millioner i danske startups med ny venturefond

De danske iværksættere Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen har tjent en formue på bettingselskabet Better Collective. Nu vil de skyde millioner i danske iværksættere.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bagmændene bag den danske betting-succes Better Collective skyder nu millioner i den danske venturefond Bumble Ventures, der indtil videre har tilsagn om at få adgang til 130 millioner kroner. Det skriver Børsen.

Bumble Ventures skal have fokus på at investere i danske iværksættere, der befinder sig i det helt tidlige stadie, og fonden bliver godt modtaget i det danske venture-miljø:

"Overordnet set er det super positivt, at Bumble Ventures kommer ind på markedet. Det er et rigtig godt tegn på, at vi er på rette vej i det danske iværksættermiljø, når der kommer endnu mere slagkraftig kapital, der er skabt af iværksættere, til rådighed," siger Eric Lagier, der er partner i den konkurrenrende fond ByFounders, til Børsen.

Ifølge Børsen er det planen, at Bumble Ventures i løbet af de næste tre år skal føje 10-12 virksomheder til investeringsporteføljen.

Hovedinvestorerne bag fonden Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, tjente i 2018 en formue, da deres bettingselskab Better Collective blev børsnoteret i Stockholm. Berlingske har tidligere skrevet, at børsnoteringen kunne gøre de to iværksættere til milliardærer.

Fondens ledende partner er Daniel Nyvang Mariussen, der også selv har en fortid som iværksætter.

Han har blandt andet har været med til at stifte virksomheden Trunkbird, som i 2015 fik en investering på 300.000 kroner i tv-programmet Løvens Hule.

Det kan du læse mere om her:

It-iværksætterne Daniel, Rune og Mads måtte ændre alt efter medvirken i Løvens Hule: "Det stod ret hurtigt klart, at vi måtte sadle helt om"

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura