Google kommer til at betale 1,3 milliarder kroner i forlig om lovovertrædelser på YouTube

Google-ejeren Alphabet kommer til at lægge op mod 1,3 milliarder kroner på bordet for at lægge stor sag om mindreåriges privatliv på YouTube i graven.

Artikel top billede

Google-ejeren Alphabet vil betale op mod 200 milloner dollar - godt 1,3 milliarder kroner - i et forlig med de amerikanske myndigheder om en række overtrædelser på YouTube, som Google ejer.

Ifølge flere amerikanske medier vil Google og de amerikanske myndigheder først offentliggøre forliget om nogle dage.

Alphabet indgår forliget med amerikanske Federal Trade Commission for at undgå, at sagen udvikler sig.

Indsamlet data på mindreårige

Det drejer sig om overtrædelser af den amerikanske lov Childrens Online Privacy Protection Rule, der sigter mod at beskytte mindreåriges data mod at blive indsamlet og udnyttet.

Ifølge Reuters har Google indsamlet børns persondata fra YouTube uden at indhente tilladelse fra deres forældre.

Der er ifølge mediet tale om den største bøde nogensinde for overtrædelse af den pågældende amerikanske lov.

Forliget kommer netop som Google har lanceret YouTubeKids, som ifølge Google rummer et sikkert miljø for børn til at ‘udforske deres interesser og nysgerrighed, mens forældrene får værktøjer til at håndtere oplevelsen for deres børn.’

Flere amerikanske interesseorganisationer og politikere mener, at beløbs-størrelsen på de omkring 200 millioner dollar er alt for lav, når man tager den gevinst, som Google har høstet, med i betragtningerne.

Læs også:

Annoncører trækker sig fra YouTube efter pædofiliskandale

Efter fire års ventetid: Nu kommer YouTube Kids til Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS