Google kommer til at betale 1,3 milliarder kroner i forlig om lovovertrædelser på YouTube

Google-ejeren Alphabet kommer til at lægge op mod 1,3 milliarder kroner på bordet for at lægge stor sag om mindreåriges privatliv på YouTube i graven.

Artikel top billede

Google-ejeren Alphabet vil betale op mod 200 milloner dollar - godt 1,3 milliarder kroner - i et forlig med de amerikanske myndigheder om en række overtrædelser på YouTube, som Google ejer.

Ifølge flere amerikanske medier vil Google og de amerikanske myndigheder først offentliggøre forliget om nogle dage.

Alphabet indgår forliget med amerikanske Federal Trade Commission for at undgå, at sagen udvikler sig.

Indsamlet data på mindreårige

Det drejer sig om overtrædelser af den amerikanske lov Childrens Online Privacy Protection Rule, der sigter mod at beskytte mindreåriges data mod at blive indsamlet og udnyttet.

Ifølge Reuters har Google indsamlet børns persondata fra YouTube uden at indhente tilladelse fra deres forældre.

Der er ifølge mediet tale om den største bøde nogensinde for overtrædelse af den pågældende amerikanske lov.

Forliget kommer netop som Google har lanceret YouTubeKids, som ifølge Google rummer et sikkert miljø for børn til at ‘udforske deres interesser og nysgerrighed, mens forældrene får værktøjer til at håndtere oplevelsen for deres børn.’

Flere amerikanske interesseorganisationer og politikere mener, at beløbs-størrelsen på de omkring 200 millioner dollar er alt for lav, når man tager den gevinst, som Google har høstet, med i betragtningerne.

Læs også:

Annoncører trækker sig fra YouTube efter pædofiliskandale

Efter fire års ventetid: Nu kommer YouTube Kids til Danmark

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job