Disse 20 selskaber er bedst til kundetilfredshed i Danmark: Se listen her

For andet år i træk kårer KPMG de bedste virksomheder i Danmark til kundeoplevelse. I alt er over 100 virksomheder blevet vurderet, og årets vinder har med smart brug af teknologi skabt et produkt, som 350.000 danskere er vilde med. Se de 20 bedste her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de 20 brands der scorer højest i kundetilfredshed på det danske marked
  • Sådan bruger de bedste teknologi i jagten på bedre kundeoplevelser
  • Bag om undersøgelsen
593
3 min
Øresundsforbindelsen samlede godt 19 kilometer er ikke blot en nem og bekvem måde at bevæge sig over vandet til Sverige på.

Selve oplevelsen, når du betaler for overgangen - eksempelvis via din nummerplade - er så velsmurt, at det netop har landet BroBizz en førsteplads i kundetilfredshed.

Det konkluderer revisions- og rådgivningsvirksomheden KPMG i en netop offentliggjort rapport, der for andet år i træk kortlægger kundetilfredsheden blandt mere end 100 brands på det danske marked.

I undersøgelsen har KPMG spurgt 2.500 danskere om, hvilke brands de mener giver den bedste kundeoplevelse.

Og en væsentlig læring i årets undersøgelse er, at de bedst vurderede brands har brugt teknologi målrettet til at skabe bedre kundeoplevelser.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos