Disse 20 selskaber er bedst til kundetilfredshed i Danmark: Se listen her

For andet år i træk kårer KPMG de bedste virksomheder i Danmark til kundeoplevelse. I alt er over 100 virksomheder blevet vurderet, og årets vinder har med smart brug af teknologi skabt et produkt, som 350.000 danskere er vilde med. Se de 20 bedste her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de 20 brands der scorer højest i kundetilfredshed på det danske marked
  • Sådan bruger de bedste teknologi i jagten på bedre kundeoplevelser
  • Bag om undersøgelsen
593
3 min
Øresundsforbindelsen samlede godt 19 kilometer er ikke blot en nem og bekvem måde at bevæge sig over vandet til Sverige på.

Selve oplevelsen, når du betaler for overgangen - eksempelvis via din nummerplade - er så velsmurt, at det netop har landet BroBizz en førsteplads i kundetilfredshed.

Det konkluderer revisions- og rådgivningsvirksomheden KPMG i en netop offentliggjort rapport, der for andet år i træk kortlægger kundetilfredsheden blandt mere end 100 brands på det danske marked.

I undersøgelsen har KPMG spurgt 2.500 danskere om, hvilke brands de mener giver den bedste kundeoplevelse.

Og en væsentlig læring i årets undersøgelse er, at de bedst vurderede brands har brugt teknologi målrettet til at skabe bedre kundeoplevelser.

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job