Disse 20 selskaber er bedst til kundetilfredshed i Danmark: Se listen her

For andet år i træk kårer KPMG de bedste virksomheder i Danmark til kundeoplevelse. I alt er over 100 virksomheder blevet vurderet, og årets vinder har med smart brug af teknologi skabt et produkt, som 350.000 danskere er vilde med. Se de 20 bedste her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de 20 brands der scorer højest i kundetilfredshed på det danske marked
  • Sådan bruger de bedste teknologi i jagten på bedre kundeoplevelser
  • Bag om undersøgelsen
593
3 min
Øresundsforbindelsen samlede godt 19 kilometer er ikke blot en nem og bekvem måde at bevæge sig over vandet til Sverige på.

Selve oplevelsen, når du betaler for overgangen - eksempelvis via din nummerplade - er så velsmurt, at det netop har landet BroBizz en førsteplads i kundetilfredshed.

Det konkluderer revisions- og rådgivningsvirksomheden KPMG i en netop offentliggjort rapport, der for andet år i træk kortlægger kundetilfredsheden blandt mere end 100 brands på det danske marked.

I undersøgelsen har KPMG spurgt 2.500 danskere om, hvilke brands de mener giver den bedste kundeoplevelse.

Og en væsentlig læring i årets undersøgelse er, at de bedst vurderede brands har brugt teknologi målrettet til at skabe bedre kundeoplevelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S