Artikel top billede

Fond sætter sig tungt på EG's bestyrelse - indsætter ny formand og udvider: Se hele den nye bestyrelse her

EG udvider bestyrelsen med tre medlemmer og ansætter ny bestyrelsesformand i stedet for Klaus Holse. Den nye EG-ejer Francisco Partners sidder på halvdelen af pladserne i den nye bestyrelse.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hele den nye EG-bestyrelse
  • Bliv klogere på de nye bestyrelsesmedlemmer
355
2 min
I juni offentliggjorde SimCorp-bossen Klaus Holse, at han stopper som bestyrelsesformand for EG.

Det skete efter, at EG's serviceforretning blev solgt til DXC Technology i begyndelsen af året, hvorefter den resterende del af EG i april blev solgt til den amerikanske kapitalfond Francisco Partners for 3,7 milliarder kroner.

Nu har EG fundet Klaus Holses afløser på posten som bestyrelsesformand.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for