Fra Los Angeles til Trørød: Keld Jersild Olsen gør status på USA-eventyr og vender næsen hjem

Interview: Den danske it-mand Keld Jersild Olsen er vendt tilbage til Danmark efter fire år som amerikansk landechef for Columbus i Los Angeles. "Nu er tiden kommet til, at vi kommer tilbage til Danmark, fordi min opgave i USA er færdig," fortæller han. Se hans nye job her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, Keld Jersild Olsens ny job
  • Indblik i, hvorfor han er flyttet tilbage til Danmark
  • Hvilken opgave har han fuldført hos Columbus
1.009
5:15 min
Efter fem år i solrige Californien er Keld Jersild Olsen vendt hjem til Danmark.

Han har forladt jobbet som amerikansk landechef for det danske it-selskab Columbus, hvor han den senere årrække har boet i Los Angeles.

Keld Jersild Olsen, der har en fortid som topchef hos HP Danmark og Netdesign, har nu landet et nyt job, som har ført ham og familien tilbage til fædrelandet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S