Artikel top billede

Fra Los Angeles til Trørød: Keld Jersild Olsen gør status på USA-eventyr og vender næsen hjem

Interview: Den danske it-mand Keld Jersild Olsen er vendt tilbage til Danmark efter fire år som amerikansk landechef for Columbus i Los Angeles. "Nu er tiden kommet til, at vi kommer tilbage til Danmark, fordi min opgave i USA er færdig," fortæller han. Se hans nye job her.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, Keld Jersild Olsens ny job
  • Indblik i, hvorfor han er flyttet tilbage til Danmark
  • Hvilken opgave har han fuldført hos Columbus
1.009
5:15 min
Efter fem år i solrige Californien er Keld Jersild Olsen vendt hjem til Danmark.

Han har forladt jobbet som amerikansk landechef for det danske it-selskab Columbus, hvor han den senere årrække har boet i Los Angeles.

Keld Jersild Olsen, der har en fortid som topchef hos HP Danmark og Netdesign, har nu landet et nyt job, som har ført ham og familien tilbage til fædrelandet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Broadcoms gigantopkøb af VMware kan være tjent hjem om blot tre år – de eneste tabere er kunderne

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Teenagehackere lammer berømt britisk bilproducent: Fabrikker lukket og medarbejdere hjemsendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

De gyldne tider som it-konsulent er forbi: Noget er i gang med at ødelægge den guldrandede forretningsmodel

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Særlig aftale udelukker alle andre: Får solo-kontrakt på levering af udstyr til dansk supercomputer for millioner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er notatet: Sådan lover Microsoft at håndtere de fem største bekymringer om digital suverænitet