Dansker bliver topchef for Oracle i Japan: "Mine ledelsesevner kommer virkelig på prøve"

Oracle Open World, San Francisco: Kenneth Johansen fortsætter med at kravle opad den internationale karrierestige hos Oracle. Danskeren skifter nu topchef-jobbet i Tyskland ud med en lignende stilling i Japan. Men det store jobskifte kommer med en pris. "Det jeg får ud af jobbet personligt, skal kunne opveje de ting, jeg går glip af i familien," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan danske Kenneth Johansen er blevet topchef for Oracle i Japan
  • Læs hvilke udfordringer jobbet giver for Kenneth Johansens familieliv
  • Bliv klogere på Oracle-bossens karriere
  • Find ud af hvorfor det nye job stiller særligt store krav til danskerens ledelsesmetoder
  • Indsigt i hvad Kenneth Johansen har måtte opgive på familiefronten for at satse på sin karriere
1.675
8:30 min
Kenneth Johansen har landet et nyt internationalt topjob.

Danskeren, der i 2017 blev øverste chef for den amerikanske it-virksomhed i Tyskland, flytter igen - og denne gang er det til mere eksotiske himmelstrøg.

1. september tiltrådte Kenneth Johansen i stillingen som topchef for Oracle i Japan, som blot den anden udlænding i selskabets historie.

I Japan får danskeren ansvaret for omkring 2.700 medarbejdere.

Jobskiftet giver visse udfordringer på familiefronten, da familien, som omfatter fire børn på henholdsvis 9, 15, 16 og 18 år, skal organiseres på en ny måde.

Alligevel slår Kenneth Johansen fast, at han ikke ville forspilde chancen for at stå i spidsen for et af it-mastodontens største markeder uden for USA.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S