Dansker bliver topchef for Oracle i Japan: "Mine ledelsesevner kommer virkelig på prøve"

Oracle Open World, San Francisco: Kenneth Johansen fortsætter med at kravle opad den internationale karrierestige hos Oracle. Danskeren skifter nu topchef-jobbet i Tyskland ud med en lignende stilling i Japan. Men det store jobskifte kommer med en pris. "Det jeg får ud af jobbet personligt, skal kunne opveje de ting, jeg går glip af i familien," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan danske Kenneth Johansen er blevet topchef for Oracle i Japan
  • Læs hvilke udfordringer jobbet giver for Kenneth Johansens familieliv
  • Bliv klogere på Oracle-bossens karriere
  • Find ud af hvorfor det nye job stiller særligt store krav til danskerens ledelsesmetoder
  • Indsigt i hvad Kenneth Johansen har måtte opgive på familiefronten for at satse på sin karriere
1.675
8:30 min
Kenneth Johansen har landet et nyt internationalt topjob.

Danskeren, der i 2017 blev øverste chef for den amerikanske it-virksomhed i Tyskland, flytter igen - og denne gang er det til mere eksotiske himmelstrøg.

1. september tiltrådte Kenneth Johansen i stillingen som topchef for Oracle i Japan, som blot den anden udlænding i selskabets historie.

I Japan får danskeren ansvaret for omkring 2.700 medarbejdere.

Jobskiftet giver visse udfordringer på familiefronten, da familien, som omfatter fire børn på henholdsvis 9, 15, 16 og 18 år, skal organiseres på en ny måde.

Alligevel slår Kenneth Johansen fast, at han ikke ville forspilde chancen for at stå i spidsen for et af it-mastodontens største markeder uden for USA.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network