Dansker bliver topchef for Oracle i Japan: "Mine ledelsesevner kommer virkelig på prøve"

Oracle Open World, San Francisco: Kenneth Johansen fortsætter med at kravle opad den internationale karrierestige hos Oracle. Danskeren skifter nu topchef-jobbet i Tyskland ud med en lignende stilling i Japan. Men det store jobskifte kommer med en pris. "Det jeg får ud af jobbet personligt, skal kunne opveje de ting, jeg går glip af i familien," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan danske Kenneth Johansen er blevet topchef for Oracle i Japan
  • Læs hvilke udfordringer jobbet giver for Kenneth Johansens familieliv
  • Bliv klogere på Oracle-bossens karriere
  • Find ud af hvorfor det nye job stiller særligt store krav til danskerens ledelsesmetoder
  • Indsigt i hvad Kenneth Johansen har måtte opgive på familiefronten for at satse på sin karriere
1.675
8:30 min
Kenneth Johansen har landet et nyt internationalt topjob.

Danskeren, der i 2017 blev øverste chef for den amerikanske it-virksomhed i Tyskland, flytter igen - og denne gang er det til mere eksotiske himmelstrøg.

1. september tiltrådte Kenneth Johansen i stillingen som topchef for Oracle i Japan, som blot den anden udlænding i selskabets historie.

I Japan får danskeren ansvaret for omkring 2.700 medarbejdere.

Jobskiftet giver visse udfordringer på familiefronten, da familien, som omfatter fire børn på henholdsvis 9, 15, 16 og 18 år, skal organiseres på en ny måde.

Alligevel slår Kenneth Johansen fast, at han ikke ville forspilde chancen for at stå i spidsen for et af it-mastodontens største markeder uden for USA.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,