Danske virksomheder tøver med 5G-omstilling: Har ikke noget akut behov

Danske virksomheder haler efter deres tyske og svenske konkurrenter, når det gælder omstilling til 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Mens de danske teleselskabet i øjeblikket investerer massive beløb i kapløbet om den danske 5G-infrastruktur, synes danske virksomheder at lurepasse udviklingen.

For virksomhederne er det svært at øjne en nuværende business-case der ikke kan imødekommes med det nuværende 4G-mobilnetværk eller med wi-fi-løsninger, skriver Finans.dk.

Dansk Industri deler den opfattelse, men spår samtidigt, at der er udsigt til en pludselige ’ketchup-effekt’:

”Lige nu oplever vi ikke, at mange virksomheder har konkrete planer med 5G, fordi de ikke føler et akut behov. Men jeg tror, at vi vil se en ketchup-effekt, når de første virksomheder finder en case, hvor 5G enten bidrager med store effektiviseringer eller skaber nye forretningsområder,” siger Dansk Industris digitaliseringspolitisk chef, Christian Hannibal.

For teleselskaberne er forventningerne i følge Ingeniørforeningens Teleråd, Michael Jensen, at det bliver virksomhederne, der bliver de vigtigste kunder i første ombæring, mens der først vil gå tre til fire år, før privatkunder for alvor spørger efter 5G-forbindelser.

Danmark står i kontrast med sine nabolande, Sverige og Tyskland, hvor interessen for 5G-mobilnetværket er så massiv, at nogle store virksomheder der investerer, for at sikre sig egne andele af 5G-spektret. Men modsat vores nabolande, har Danmark ikke nogen stor bilindustri der efterspørger 5G-infrastruktur påpeger Michael Jensen overfor mediet.

Læs også: Danske teleselskaber på vej til at skrue markant op for investeringerne

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S