Danske virksomheder tøver med 5G-omstilling: Har ikke noget akut behov

Danske virksomheder haler efter deres tyske og svenske konkurrenter, når det gælder omstilling til 5G-infrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Mens de danske teleselskabet i øjeblikket investerer massive beløb i kapløbet om den danske 5G-infrastruktur, synes danske virksomheder at lurepasse udviklingen.

For virksomhederne er det svært at øjne en nuværende business-case der ikke kan imødekommes med det nuværende 4G-mobilnetværk eller med wi-fi-løsninger, skriver Finans.dk.

Dansk Industri deler den opfattelse, men spår samtidigt, at der er udsigt til en pludselige ’ketchup-effekt’:

”Lige nu oplever vi ikke, at mange virksomheder har konkrete planer med 5G, fordi de ikke føler et akut behov. Men jeg tror, at vi vil se en ketchup-effekt, når de første virksomheder finder en case, hvor 5G enten bidrager med store effektiviseringer eller skaber nye forretningsområder,” siger Dansk Industris digitaliseringspolitisk chef, Christian Hannibal.

For teleselskaberne er forventningerne i følge Ingeniørforeningens Teleråd, Michael Jensen, at det bliver virksomhederne, der bliver de vigtigste kunder i første ombæring, mens der først vil gå tre til fire år, før privatkunder for alvor spørger efter 5G-forbindelser.

Danmark står i kontrast med sine nabolande, Sverige og Tyskland, hvor interessen for 5G-mobilnetværket er så massiv, at nogle store virksomheder der investerer, for at sikre sig egne andele af 5G-spektret. Men modsat vores nabolande, har Danmark ikke nogen stor bilindustri der efterspørger 5G-infrastruktur påpeger Michael Jensen overfor mediet.

Læs også: Danske teleselskaber på vej til at skrue markant op for investeringerne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S