Tesla misser stort leveringsmål – nu falder aktien

Elbilsproducenten Tesla missede lige akkurat et mål om at levere 100.000 biler i kvartalet. Det har fået selskabets aktie til at falde.

Artikel top billede

Elon Musks elbilsselskab Tesla har i det seneste kvartal haft et mål om at levere 100.000 biler.

Men det mål nåede selskabet lige akkurat ikke.

For onsdag aften offentliggjorde Tesla, at selskabet blot havde leveret 97.000 biler i de seneste tre måneder.

Selvom Tesla ikke nåede målet om at levere 100.000 biler, så er det en fremgang på lidt under to procent i forhold til sidste kvartal og dermed også en ny leveringsrekord for selskabet.

Ifølge Tesla blev der i kvartalet leveret 79.600 af selskabets mindste og billigste model, Model 3, mens der blev leveret 17.400 af de større modeller, Model X og Model S.

Nyheden fik ifølge nyhedsbureauet Reuters selskabets aktier til at falde med seks procent.

Læs også: Elon Musk klar med splinterny raket: Vil sende folk i rummet inden for et par år

Under hårdt pres

De traditionelle bilproducenter er i øjeblikket på vej med deres egne elbiler, der skal konkurrere med Tesla.

Med udsigt til en stigende konkurrence er det amerikanske elbilsselskab derfor i disse måneder under hårdt pres for at bevise, at selskabet kan levere et højt antal biler til sine kunder samt drive profitabel forretning

Tesla har et mål om at levere mellem 360.000 og 400.000 biler i hele 2019, og hvis selskabet skal nå det, så skal Telsa nu i årets sidste kvartal levere 104.000 biler.

Læs også: Vil du ha’ en Tesla på taget? Nu kan du bestille et traditionelt Tesla-solcelleanlæg i Danmark - se specs her

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job