Tesla misser stort leveringsmål – nu falder aktien

Elbilsproducenten Tesla missede lige akkurat et mål om at levere 100.000 biler i kvartalet. Det har fået selskabets aktie til at falde.

Artikel top billede

Elon Musks elbilsselskab Tesla har i det seneste kvartal haft et mål om at levere 100.000 biler.

Men det mål nåede selskabet lige akkurat ikke.

For onsdag aften offentliggjorde Tesla, at selskabet blot havde leveret 97.000 biler i de seneste tre måneder.

Selvom Tesla ikke nåede målet om at levere 100.000 biler, så er det en fremgang på lidt under to procent i forhold til sidste kvartal og dermed også en ny leveringsrekord for selskabet.

Ifølge Tesla blev der i kvartalet leveret 79.600 af selskabets mindste og billigste model, Model 3, mens der blev leveret 17.400 af de større modeller, Model X og Model S.

Nyheden fik ifølge nyhedsbureauet Reuters selskabets aktier til at falde med seks procent.

Læs også: Elon Musk klar med splinterny raket: Vil sende folk i rummet inden for et par år

Under hårdt pres

De traditionelle bilproducenter er i øjeblikket på vej med deres egne elbiler, der skal konkurrere med Tesla.

Med udsigt til en stigende konkurrence er det amerikanske elbilsselskab derfor i disse måneder under hårdt pres for at bevise, at selskabet kan levere et højt antal biler til sine kunder samt drive profitabel forretning

Tesla har et mål om at levere mellem 360.000 og 400.000 biler i hele 2019, og hvis selskabet skal nå det, så skal Telsa nu i årets sidste kvartal levere 104.000 biler.

Læs også: Vil du ha’ en Tesla på taget? Nu kan du bestille et traditionelt Tesla-solcelleanlæg i Danmark - se specs her

Læses lige nu

    Annonce

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks