Storebæltsbroen skal have nyt ERP-system i skyen: 10 år gammel Microsoft Dynamics AX-løsning skal udfases

Den statslige koncern Sund & Bælt, der blandt andet driver Storebæltsbroen, er godt i gang med at opgradere gammel Microsoft Dynamics AX 2009-løsning til en ny i skyen. Se her, hvor langt koncernen er med opgraderingen.

Artikel top billede

Foto: Sund & Bælt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Sund 6 Bælts nye ERP-løsning i skyen
  • Indsigt i tdsplanen for opgraderingen
  • Indblik i den nye ERP-løsning
970
5 min
Sund & Bælt er i gang med at udskifte ERP-systemet for hele koncernen, der blandt står for at håndtere betalingsanlæggene på Storebæltsbroen og Frederikssundsforbindelsen.

Siden 2008 har Sund & Bælt kørt med ERP-løsningen Microsoft Dynamics AX 2009-ERP-løsning, der hver måned håndterer betalinger fra omkring 700.000 kunder.

Men efter at Sund & Bælt har været vant til den samme AX-løsning i omkring 10 år, er koncernen klar til en større opgradering.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg