Storebæltsbroen skal have nyt ERP-system i skyen: 10 år gammel Microsoft Dynamics AX-løsning skal udfases

Den statslige koncern Sund & Bælt, der blandt andet driver Storebæltsbroen, er godt i gang med at opgradere gammel Microsoft Dynamics AX 2009-løsning til en ny i skyen. Se her, hvor langt koncernen er med opgraderingen.

Artikel top billede

Foto: Sund & Bælt.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Sund 6 Bælts nye ERP-løsning i skyen
  • Indsigt i tdsplanen for opgraderingen
  • Indblik i den nye ERP-løsning
970
5 min
Sund & Bælt er i gang med at udskifte ERP-systemet for hele koncernen, der blandt står for at håndtere betalingsanlæggene på Storebæltsbroen og Frederikssundsforbindelsen.

Siden 2008 har Sund & Bælt kørt med ERP-løsningen Microsoft Dynamics AX 2009-ERP-løsning, der hver måned håndterer betalinger fra omkring 700.000 kunder.

Men efter at Sund & Bælt har været vant til den samme AX-løsning i omkring 10 år, er koncernen klar til en større opgradering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS