"Vi skal prøve at gøre noget ved vores mødekultur, så vi får mere tid til at løse vores opgaver. Vi skal have færre og mere effektive møder"

"Vi skal prøve at gøre noget ved vores mødekultur så vi får mere tid til at løse vores opgaver. Vi skal have færre og mere effektive møder."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
PFA Pension er en stor virksomhed, og vi holder vildt mange møder.

Det er naturligvis nødvendigt med møder, da der både skal træffes beslutninger, og der er mange, som har brug for kontekst.

Mit mål er, vi skal prøve at gøre noget ved vores mødekultur, så vi får mere tid til at løse vores opgaver. Vi skal have færre og mere effektive møder.

Vi skal skære antallet af møder ned, men vi skal også være skarpere på, hvad vi skal beslutte på det enkelte møde.

Vi ender ofte med at have e

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job