"Vi skal prøve at gøre noget ved vores mødekultur, så vi får mere tid til at løse vores opgaver. Vi skal have færre og mere effektive møder"

"Vi skal prøve at gøre noget ved vores mødekultur så vi får mere tid til at løse vores opgaver. Vi skal have færre og mere effektive møder."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
PFA Pension er en stor virksomhed, og vi holder vildt mange møder.

Det er naturligvis nødvendigt med møder, da der både skal træffes beslutninger, og der er mange, som har brug for kontekst.

Mit mål er, vi skal prøve at gøre noget ved vores mødekultur, så vi får mere tid til at løse vores opgaver. Vi skal have færre og mere effektive møder.

Vi skal skære antallet af møder ned, men vi skal også være skarpere på, hvad vi skal beslutte på det enkelte møde.

Vi ender ofte med at have e

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job