"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT's ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk"

"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT’s ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Jeg begyndte som CIO hos Nilfisk 1. september 2018.

Det første år har været lige så sjovt, som jeg forventede. ’Sjovt’ er kodeordet for mig, for det var det, jeg gerne ville, efter 20 års spændende rejse med Vestas.

Efter mit stop i Vestas havde jeg lige en mellemperiode som konsulent i foråret 2018, og jeg tænkte egentlig, at jeg ville gå den vej med konsulentarbejde og bestyrelsesarbejde.

Det gik også godt, for jeg havde allerede fået tre kunder.

Men så kom Nilfisk i foråret 2018 m

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job