"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT's ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk"

"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT’s ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Jeg begyndte som CIO hos Nilfisk 1. september 2018.

Det første år har været lige så sjovt, som jeg forventede. ’Sjovt’ er kodeordet for mig, for det var det, jeg gerne ville, efter 20 års spændende rejse med Vestas.

Efter mit stop i Vestas havde jeg lige en mellemperiode som konsulent i foråret 2018, og jeg tænkte egentlig, at jeg ville gå den vej med konsulentarbejde og bestyrelsesarbejde.

Det gik også godt, for jeg havde allerede fået tre kunder.

Men så kom Nilfisk i foråret 2018 m

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job