"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT's ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk"

"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT’s ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Jeg begyndte som CIO hos Nilfisk 1. september 2018.

Det første år har været lige så sjovt, som jeg forventede. ’Sjovt’ er kodeordet for mig, for det var det, jeg gerne ville, efter 20 års spændende rejse med Vestas.

Efter mit stop i Vestas havde jeg lige en mellemperiode som konsulent i foråret 2018, og jeg tænkte egentlig, at jeg ville gå den vej med konsulentarbejde og bestyrelsesarbejde.

Det gik også godt, for jeg havde allerede fået tre kunder.

Men så kom Nilfisk i foråret 2018 m

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job