"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT's ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk"

"Man kan godt mærke, at efter nogle år under NKT’s ejerskab er der en pionerånd, hvor man er klar til at vise, at man kan stå på egne ben. Det gennemsyrer Nilfisk."

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Jeg begyndte som CIO hos Nilfisk 1. september 2018.

Det første år har været lige så sjovt, som jeg forventede. ’Sjovt’ er kodeordet for mig, for det var det, jeg gerne ville, efter 20 års spændende rejse med Vestas.

Efter mit stop i Vestas havde jeg lige en mellemperiode som konsulent i foråret 2018, og jeg tænkte egentlig, at jeg ville gå den vej med konsulentarbejde og bestyrelsesarbejde.

Det gik også godt, for jeg havde allerede fået tre kunder.

Men så kom Nilfisk i foråret 2018 m

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S