I tilfælde af et no-deal Brexit: Sådan skal GDPR-data sikres

Det europæiske datatilsynsmyndighed EPDB opdaterer denne måned retningslinjerne for, hvordan persondata skal udveksles i tilfælde af et britisk ’no-deal’ udtræden af EU.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan din organisation skal forberede sig til eventuelt brexit
  • Få den europæiske data-instans EDPB's anbefalinger
  • Få en tjekliste over GDPR-tiltag til at imødekomme et eventuelt brexit
582
3 min
Spillet om Storbritanniens udtrædelse af den europæiske union spidser til, efter at det ikke lykkedes for det britiske parlament og regering at blive enige om en udtrædelsesaftale med EU.

Officielt træder Storbritannien ud af unionen ved midnat 31. oktober 2019, et såkaldt ’no-deal brexit’, medmindre en anden aftale indgås i mellemtiden, eller en forlængelse aftales med EU’s regeringsledere.

Bliver no-deal scenariet en realitet, vil det have omsiggribende konsekvenser for, hvordan data skal behandles.

Se også: Britisk politi kan miste data om tusindvis af kriminelle og terrorister efter brexit

Det fremgår af den europæiske databeskyttelsesinstans, EDPB, som i et nyligt opdateret dokument detaljerer, hvordan europæiske organisationer og virksomheder skal behandle persondata i tilfælde af et ’no-deal’ brexit.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS