Kina overhaler USA: Sådan er klodens største it-startups fordelt

Ny kinesisk rapport viser, at den kinesiske tech-industri har overhalet den amerikanske målt på antallet af såkaldte ’enhjørninger’.

Artikel top billede

Kina er nu blevet enhjørningernes hjemland.

Det fastslår en ny kinesisk rapport fra det Shanghai baserede ’Hurun Report’ som publicerer deres første oversigt over klodens såkaldte ’unicorns’, teknologi-virksomheder med en værdi på over en milliard amerikanske dollar.

Ud af klodens i alt 494 enhjørninger, har 206 hjemland i Kina, tre mere end de 203 som USA kan mønstre lyder det i rapporten ’Hurun Global Unicorn List 2019’.

De toneangivende kinesiske virksomheder er ’Ant Financial’, et selskab som er spundet ud af e-handelsgiganten Alibaba, som kan mønstre en værdi på 150 milliarder dollar, godt 1010 milliarder kroner, efterfulgt af Bytedance, som står bag app-succesen ’Tik Tok’ og Didi, en kinesisk pendant til Uber.

Læs også: Guldfeberen raser i Kinas nye tech-børs: En aktie skyder over 500 procent i vejret

De to sidstnævnte vurderes til en værdi på henholdsvis 75 og 50 milliarder dollar.

Mest prominent blandt de amerikanske tech-startups er softwareselskabet ’Infor’ som senest er blevet vurderet til 49 milliarder dollar, efterfulgt af ’Juul Labs’ som fører i den voksende e-cigaret industri med sin valuering på 48 milliarder.

Den globale top fem afrundes af Indien og Storbritannien, som mønstrer henholdsvis 21 og 13 unicorns, mens Tyskland og Israel deler femtepladsen med hver syv enhjørninger i stalden.

Netmediet Quartz noterer, at den nye rapport er den første af sin slags, hvor Kina placerer sig i den globale front, når det gælder antallet af it-startups i sværvægtsklassen.

Mediet noterer samtidigt, at en lignende rapport fra analyseinstituttet CB Insights i oktober talte over 200 amerikanske unicorns, næsten det dobbelte af antallet i Kina.

Læs også: Kineserne kommer - hvad gør vi?: "Det bliver som en stor tsunami"

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S