E-mærket politianmelder 150.000 webbutikker for mistanke om fusk

Den danske certificeringsordning E-mærket har anmeldt 150.000 webbutikker til politiet. Det er 140.000 flere anmeldelser end sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

140.000 flere webbutikker er blevet anmeldt til politiet af E-mærket det seneste år.

Det er konklusionen efter at den danske certificeringsordning har anmeldt hele 150.000 webbutikker, skriver Ritzau.

Der er derfor sket en voldsom stigning i antallet af online-butikker, som E-mærket mistænker for at være falske.

Læs også: Tusindvis af fupbutikker: Pas på de forførende Black Friday-tilbud

Men det høje tal er ikke overraskende for Forbrugerrådet Tænk, hvor man hver måned modtager 800 anmeldelser om digital svindel.

"Det er et skræmmende højt tal. Og jeg synes, at det er et tegn, der viser, at når vi handler på nettet, så skal vi være opmærksomme. 150.000 er rigtig mange, så det er let at falde i fælden," siger Ulla Malling, chef for projektet 'Danskernes Digitale Selvforsvar' hos Forbrugerrådet Tænk.

Fælles for alle de anmeldte websites er, at de er ejet af udenlandske bagmænd og er alle en .net eller .com-adresse.

Læs også: Efter lukning af flere hundrede danske fup-websites: Sådan spotter du en fupbutik på nettet

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job