E-mærket politianmelder 150.000 webbutikker for mistanke om fusk

Den danske certificeringsordning E-mærket har anmeldt 150.000 webbutikker til politiet. Det er 140.000 flere anmeldelser end sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

140.000 flere webbutikker er blevet anmeldt til politiet af E-mærket det seneste år.

Det er konklusionen efter at den danske certificeringsordning har anmeldt hele 150.000 webbutikker, skriver Ritzau.

Der er derfor sket en voldsom stigning i antallet af online-butikker, som E-mærket mistænker for at være falske.

Læs også: Tusindvis af fupbutikker: Pas på de forførende Black Friday-tilbud

Men det høje tal er ikke overraskende for Forbrugerrådet Tænk, hvor man hver måned modtager 800 anmeldelser om digital svindel.

"Det er et skræmmende højt tal. Og jeg synes, at det er et tegn, der viser, at når vi handler på nettet, så skal vi være opmærksomme. 150.000 er rigtig mange, så det er let at falde i fælden," siger Ulla Malling, chef for projektet 'Danskernes Digitale Selvforsvar' hos Forbrugerrådet Tænk.

Fælles for alle de anmeldte websites er, at de er ejet af udenlandske bagmænd og er alle en .net eller .com-adresse.

Læs også: Efter lukning af flere hundrede danske fup-websites: Sådan spotter du en fupbutik på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S