E-mærket politianmelder 150.000 webbutikker for mistanke om fusk

Den danske certificeringsordning E-mærket har anmeldt 150.000 webbutikker til politiet. Det er 140.000 flere anmeldelser end sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

140.000 flere webbutikker er blevet anmeldt til politiet af E-mærket det seneste år.

Det er konklusionen efter at den danske certificeringsordning har anmeldt hele 150.000 webbutikker, skriver Ritzau.

Der er derfor sket en voldsom stigning i antallet af online-butikker, som E-mærket mistænker for at være falske.

Læs også: Tusindvis af fupbutikker: Pas på de forførende Black Friday-tilbud

Men det høje tal er ikke overraskende for Forbrugerrådet Tænk, hvor man hver måned modtager 800 anmeldelser om digital svindel.

"Det er et skræmmende højt tal. Og jeg synes, at det er et tegn, der viser, at når vi handler på nettet, så skal vi være opmærksomme. 150.000 er rigtig mange, så det er let at falde i fælden," siger Ulla Malling, chef for projektet 'Danskernes Digitale Selvforsvar' hos Forbrugerrådet Tænk.

Fælles for alle de anmeldte websites er, at de er ejet af udenlandske bagmænd og er alle en .net eller .com-adresse.

Læs også: Efter lukning af flere hundrede danske fup-websites: Sådan spotter du en fupbutik på nettet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S