Tre pointer fra ugen der gik: Nogle gange er forretningen bare uden for rækkevidde, Netcompanys kildekode-guldæg og it-konsulenternes fede tider

En begivenhedsrig uge er ovre i den danske it-branche. Vi har samlet de tre vigtigste pointer, som du kan tage med dig ind i næste uge.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tre pointer fra ugen der gik
  • Hvorfor det måske er på tide, at it skyder tilbage på forretningen
  • Historien om Netcompanys potentielle kildekode-guldæg
  • Et kig på hvorfor it-konsulenter nu udgør 36 procent af den samlede danske it-sektors rekordomsætning
889
4:30 min
Det er tit it, der står for skud, når et projekt med it-indhold kører skævt. Men måske er det på tide at rette ryggen og skyde lidt igen?

For det burde efterhånden stå lysende klar for alle, at digitaliserer du en dårlig proces, så ender du bare med en dårlig digital proces. Og x millioner kroner fattigere.

Måske er det simpelthen nogle gange bare forretningen der er uden for digital rækkevidde?

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S