Artikel top billede

Tre pointer fra ugen der gik: Nogle gange er forretningen bare uden for rækkevidde, Netcompanys kildekode-guldæg og it-konsulenternes fede tider

En begivenhedsrig uge er ovre i den danske it-branche. Vi har samlet de tre vigtigste pointer, som du kan tage med dig ind i næste uge.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tre pointer fra ugen der gik
  • Hvorfor det måske er på tide, at it skyder tilbage på forretningen
  • Historien om Netcompanys potentielle kildekode-guldæg
  • Et kig på hvorfor it-konsulenter nu udgør 36 procent af den samlede danske it-sektors rekordomsætning
889
4:30 min
Det er tit it, der står for skud, når et projekt med it-indhold kører skævt. Men måske er det på tide at rette ryggen og skyde lidt igen?

For det burde efterhånden stå lysende klar for alle, at digitaliserer du en dårlig proces, så ender du bare med en dårlig digital proces. Og x millioner kroner fattigere.

Måske er det simpelthen nogle gange bare forretningen der er uden for digital rækkevidde?

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter pludselig exit fra Fujitsu Danmark: Tidligere topchef Keld Zornig er klar med nyt job

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med sine løfter til Europa viser Microsoft vejen for de amerikanske tech-giganter - tilbage står stadig to store udfordringer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Amerikansk militær kan sætte sig på danske telefrekvenser: Danske mobilkunder kan miste adgang

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Betjentene Mathias og Nicklas spiller centrale roller i dansk it-politi: Her er historien om den store cyber-aktion Operation Endgame

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts nye europæiske løfter løser ikke alle problemer, men særligt et punkt vækker glæde, siger Henning Mortensen