Apple fjerner disse 17 apps fra App Store: Indeholder malware

Apple sletter i et sjældent træk 17 aktive apps fra Apple App Store, fordi de indeholder malware.

Artikel top billede

Apple har generelt ry for at have rimeligt godt styr på it-sikkerheden og i at holde en høj hygiejne i selskabets store Apple App Store, der er blandt verdens absolut største app-supermarkeder.

Derfor vækker det nogen opsigt, når App Store bliver inficeret med malware. Og det er sket nu.

Apple fjerner nemlig med omgående virkning 17 aktive apps fra App Store, fordi de indeholder malware.

Det sker efter, at sikkerhedsselskabet Wandera har opdaget, at de 17 vidt forskellige apps har været udstyret med hemmelige funktioner, der har gjort, at de automatisk og i skjul klikker på links og åbner vinduer i baggrunden, når de er aktiverede.

Ifølge Wandera er det såkaldt ‘ad fraud,’ der tjener til at generere omsætning for svindlerne, der står bag.

De 17 apps kommer fra den samme leverandør og har kommunikeret med den samme såkaldte C&C-server [‘command and control,’ red], der har været dækket af stærk kryptering for at skjule aktiviteterne.

Ifølge Wandera kan det have været muligt for de 17 apps at omgå sikkerhedsfunktionerne i App Store ved at indføje inficeret kode fra en eksterne kilde som netop denne server.

Apple meddeler til det amerikanske techmedie ZDNet, at de 17 apps er blevet fjernet samt at selskabet har indført sikkkerhedsforanstaltninger til at sikre, at lignende tilfælde undgåes i fremtiden.

Wandera opfordrer til, at man altid bruger nogle minutter på at tjekke apps, inden man downloader dem - eksempelvis ved at læse reviews - og især dem, der har fået mange likes.

Man bør også kigge på udviklerens profil, kigge på udviklernes øvrige apps, website, privacy- politik og support-sider, lyder anbefalingen.

De 17 apps, der er blevet fjernet, er:

- RTO Vehicle Information.

- EMI Calculator & Loan Planner.

- File Manager - Documents.

- Smart GPS Speedometer.

- CrickOne - Live Cricket Scores.

- Daily Fitness - Yoga Poses.

- FM Radio - Internet Radio.

- My Train Info - IRCTC & PNR.

- Around Me Place Finder.

- Easy Contacts Backup Manager.

- Ramadan Times 2019.

- Restaurant Finder - Find Food.

- BMI Calculator - BMR Calc.

- Dual Accounts.

- Video Editor - Mute Video.

- Islamic World - Qibla.

- Smart Video Compressor.

Du kan læse mere hos Wandera her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S