Han styrer årligt it-budget på 200 millioner kroner: "Mit mål er at skære fem procent plus inflation af it-omkostningerne hvert år"

Interview: Torben Høeg Bonde brugte de første 100 dage som CIO for Nilfisk på at lægge en ny it-strategi. Den består af fire søjler og skal eksekveres med et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på 75 millioner kroner. "De 200 millioner kroner går til den daglige drift, mens puljen på 75 millioner kroner eksempelvis blev taget i brug, da vi udrullede vores nye Salesforce-platform," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Torben Høeg Bondes it-strategi hos Nilfisk
  • Bliv klogere på hvordan Nilfisk prioriterer pengene i it-budgetterne
  • Find ud af hvordan Torben Høeg Bonde har centraliseret Nilfisks it-organisation
  • Indsigt i udfordringerne
978
5 min
Torben Høeg Bonde sad på posten som CIO for den danske vindmøllegigant Vestas i næsten 20 år, før han i begyndelsen af september 2018, tog hul på et nyt kapitel i sin karriere.

Her tiltrådte han i stillingen som CIO for fremstillingsvirksomheden Nilfisk, der er kendt for at producere støvsugere.

Med jobbet fulgte ansvaret for et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på omkring 75 millioner om året.

Men da der hele tiden vokser nye omkostninger på toppen af it-forretningen, har Torben Høeg Bonde et dedikeret mål om at reducere it-omkostningerne med omkring 10 millioner kroner om året.

Det fortæller han til Computerworld.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS