Han styrer årligt it-budget på 200 millioner kroner: "Mit mål er at skære fem procent plus inflation af it-omkostningerne hvert år"

Interview: Torben Høeg Bonde brugte de første 100 dage som CIO for Nilfisk på at lægge en ny it-strategi. Den består af fire søjler og skal eksekveres med et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på 75 millioner kroner. "De 200 millioner kroner går til den daglige drift, mens puljen på 75 millioner kroner eksempelvis blev taget i brug, da vi udrullede vores nye Salesforce-platform," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Torben Høeg Bondes it-strategi hos Nilfisk
  • Bliv klogere på hvordan Nilfisk prioriterer pengene i it-budgetterne
  • Find ud af hvordan Torben Høeg Bonde har centraliseret Nilfisks it-organisation
  • Indsigt i udfordringerne
978
5 min
Torben Høeg Bonde sad på posten som CIO for den danske vindmøllegigant Vestas i næsten 20 år, før han i begyndelsen af september 2018, tog hul på et nyt kapitel i sin karriere.

Her tiltrådte han i stillingen som CIO for fremstillingsvirksomheden Nilfisk, der er kendt for at producere støvsugere.

Med jobbet fulgte ansvaret for et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på omkring 75 millioner om året.

Men da der hele tiden vokser nye omkostninger på toppen af it-forretningen, har Torben Høeg Bonde et dedikeret mål om at reducere it-omkostningerne med omkring 10 millioner kroner om året.

Det fortæller han til Computerworld.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos