Han styrer årligt it-budget på 200 millioner kroner: "Mit mål er at skære fem procent plus inflation af it-omkostningerne hvert år"

Interview: Torben Høeg Bonde brugte de første 100 dage som CIO for Nilfisk på at lægge en ny it-strategi. Den består af fire søjler og skal eksekveres med et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på 75 millioner kroner. "De 200 millioner kroner går til den daglige drift, mens puljen på 75 millioner kroner eksempelvis blev taget i brug, da vi udrullede vores nye Salesforce-platform," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Torben Høeg Bondes it-strategi hos Nilfisk
  • Bliv klogere på hvordan Nilfisk prioriterer pengene i it-budgetterne
  • Find ud af hvordan Torben Høeg Bonde har centraliseret Nilfisks it-organisation
  • Indsigt i udfordringerne
978
5 min
Torben Høeg Bonde sad på posten som CIO for den danske vindmøllegigant Vestas i næsten 20 år, før han i begyndelsen af september 2018, tog hul på et nyt kapitel i sin karriere.

Her tiltrådte han i stillingen som CIO for fremstillingsvirksomheden Nilfisk, der er kendt for at producere støvsugere.

Med jobbet fulgte ansvaret for et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på omkring 75 millioner om året.

Men da der hele tiden vokser nye omkostninger på toppen af it-forretningen, har Torben Høeg Bonde et dedikeret mål om at reducere it-omkostningerne med omkring 10 millioner kroner om året.

Det fortæller han til Computerworld.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S