Han styrer årligt it-budget på 200 millioner kroner: "Mit mål er at skære fem procent plus inflation af it-omkostningerne hvert år"

Interview: Torben Høeg Bonde brugte de første 100 dage som CIO for Nilfisk på at lægge en ny it-strategi. Den består af fire søjler og skal eksekveres med et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på 75 millioner kroner. "De 200 millioner kroner går til den daglige drift, mens puljen på 75 millioner kroner eksempelvis blev taget i brug, da vi udrullede vores nye Salesforce-platform," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Torben Høeg Bondes it-strategi hos Nilfisk
  • Bliv klogere på hvordan Nilfisk prioriterer pengene i it-budgetterne
  • Find ud af hvordan Torben Høeg Bonde har centraliseret Nilfisks it-organisation
  • Indsigt i udfordringerne
978
5 min
Torben Høeg Bonde sad på posten som CIO for den danske vindmøllegigant Vestas i næsten 20 år, før han i begyndelsen af september 2018, tog hul på et nyt kapitel i sin karriere.

Her tiltrådte han i stillingen som CIO for fremstillingsvirksomheden Nilfisk, der er kendt for at producere støvsugere.

Med jobbet fulgte ansvaret for et årligt it-budget på 200 millioner kroner samt et investeringsbudget på omkring 75 millioner om året.

Men da der hele tiden vokser nye omkostninger på toppen af it-forretningen, har Torben Høeg Bonde et dedikeret mål om at reducere it-omkostningerne med omkring 10 millioner kroner om året.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S