Twitter indfører forbud mod politiske annoncer

Det sociale medie Twitter har indført et forbud mod politiske annoncer. Selskabets topchef Jack Dorsey oplyser, at han frygter, at annoncerne kan blive misbrugt.

Artikel top billede

(Foto: Anatoliy Babiy / Anatoliy Babiy)

Det sociale medie Twitter indfører nu et forbud mod betalte politiske annoncer på sin platform.

Det oplyser selskabets topchef og medstifter Jack Dorsey i et tweet onsdag aften.

Her forklarer han, at Twitter frygter, at det amerikanske politiske system vil have for svært ved at håndtere effekten af politiske reklamer, fordi de kan bruges til at vildlede og manipulere.

”Vi har besluttet os for at stoppe alle politiske annoncer på Twitter. Det skydes, at spredning af politiske budskaber er noget, som man skal gøre sig fortjent til og ikke noget, som bør kunne købe,” lyder det fra Jack Dorsey.

Udmeldingen fra Twitter kommer efter, at selskabets konkurrent Facebook har været udsat for voldsom kritik, fordi selskabet ikke vil faktatjekke politiske annoncer.

De amerikanske myndigheder har tidligere slået fast, at både Facebooks og Twitters platforme blev misbrugt til misinformation under den amerikanske præsidentvalg i 2016, som led i et russisk forsøg på påvirke udfaldet af valget.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S