Microsoft klar med helt ny strategi for Cortana - og giver assistenten en maskulin stemme

Microsoft Ignite, Orlando: Microsoft er på vej med en maskulin stemme til Cortana, der samtidig har fået et nyt strategisk fokus. Fremover skal stemmeassistenten fungere som en personlig produktivitetsassistent. Cortana vil eksempelvis blive integreret med Outlook, hvor man via tjenesten kan få læst mails op og planlægge møder.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • se, hvilke nyheder der kommer til Cortana
  • Hvilket strategisk skift har Microsoft foretaget med stemmeassistenten
  • Svar på, hvorfor Microsoft nu tilføjer en maskulin stemme
582
3 min
Computerworld til Ignite: Microsoft har ændret kursen for den stemmestyrede assistent Cortana.

Tjenestens overordnede fokus er nu blevet ændret fra at ramme det brede publikum til at fokusere benhårdt på det arbejdende folk, der ønsker at skrue produktiviteten i vejret.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS