Google-chefer ramt af beskyldninger om sex-chikane: Nu har selskabet startet en intern efterforskning

Ledelsen i Googles moderselskab, Alphabet, anklages for at dække over en række sexchikane-sager i selskabet. Den sag bliver lige nu afdækket af en internundersøgelse i selskabet, skriver amerikanske medier.

Artikel top billede

Bestyrelsen for Googles moderselskab, Alphabet, har igangsat en undersøgelse af, hvordan selskabets ledelse har håndteret beskyldninger om sexchikane i selskabet.

Det skriver den amerikanske tv-station CNBC på sin hjemmeside.

Sagen tog allerede fart tidligere på året, da en række aktionærer i Alphabet sagsøgte selskabets bestyrelse for at dække over en flere sexchikane-sager i selskabets ledelse.

Ifølge CNBC drejer det sig blandt om anklager mod selskabets juridiske chef David Drummond, der er blevet beskyldt for at have haft affærer med flere ansatte i selskabet. Samt beskyldninger der er blevet rettet mod Android-grundlæggeren Andy Rubin, som selv afviser anklagerne.

”Som det er blevet bekræftet i offentligt tilgængelige retsdokumenter tidligere på året, så har Alphabets bestyrelse nedsat en særlig komite, der skal undersøge en række anklager, som er blevet fremsat af aktionærer i forbindelse med sager, som relaterer sig til adfærd på arbejdspladsen, der tidligere er fundet sted,” siger en talsperson fra Google til CNBC.

Udover sagerne mod David Drummond og Andy Rubin, så har Google-cheferne Rich DeVaul og Amit Singhal også været ramt af anklager om sex-chikane.

Undersøgelsen bliver ifølge CNBC varetaget af en uafhængig komite, der vurderer sagerne og samtidig har Google hyret et advokatfirma, som bidrager til efterforskningen.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters forventer Alphabet, at undersøgelsen af sagerne vil være afsluttet i løbet af den kommende måned.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job