Overblik: Microsoft Ignite bød på en kaskade af nyheder - her får du højdepunkterne

Overblik: Microsoft Ignite er netop færdigafviklet. Den enorme konference, der kunne byde 30.000 it-folk velkommen, bød på en farverig pallette af nyheder på tværs af hele Microsoft-universet. Her får du de vigtigste nedslagspunkter.

Artikel top billede

(Foto: © 2019 Microsoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få de vigtigste nyheder fra Microsoft Ignite 2019
  • Indblik i Microsoft strategi for Azure
  • Hvordan selskabet åbner op for konkurrenterne
  • Nye funktioner til Office 365, Teams og Outlook
1.489
7:30 min
30.000 deltagere bestående af udviklere og andet fagfolk fra it-verdenen, over 1.000 oplæg og tonsvis af nyheder.

Microsofts årlige Ignite-konference, der henvender sig til enterprise-segmentet, lukkede dørene fredag 8. november efter fem dage med et tætpakket program.

Konferencen løb af staben i Orlando, der ligger i den amerikanske solskinsstat Florida, men det var småt med undskyldninger for at træde uden for i den fugtige varme, da der konstant blev afviklet sessioner, tutorials og workshops.

Læses lige nu

    Viborg Kommune

    Informationssikkerhedskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S