Få overblikket fra den store Gartner-konference i Barcelona: Her er de vigtigste indsigter og pointer fra en spændende uge

Gartner Symposium/ITxpo 2019: 7.500 prominente CIO'er og it-beslutningstagere fra hele kloden var samlet i Barcelona en uges tid på Gartners store Symposium/ITxpo-konference. Her er gennemgangen af de vigtigste pointer.

Artikel top billede

Scenen er sat, og Gartner Symposium/ITxpo 2019 bliver åbnet af Ed Gabrys, seniordirektør for Gartner-analytikerne. Foto: Alexander Haslund. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de vigtigste pointer fra Gartner-konferencen i Barcelona
  • Bliv klogere på de fortrolige detaljer efter det omfattende cyber-angreb ramte Mærsk i 2017
  • Få indblik i de vigtigste tendenser for den globale CIO netop nu
732
3:45 min
Computerworld i Barcelona: "Jeg taler i telefon med Satya Nadella fem gange eller sådan noget i de første dage."

Ordene kommer fra Mærsk-topchef Søren Skou.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS