Facebook på vej med MobilePay-konkurrent: Snart kan du overføre penge til dine venner via Facebook og Instagram

Snart kan du overføre penge til dine venner og betale for produkter via Facebooks platforme.

Artikel top billede

Danske MobilePay kan snart se frem til at få endnu en konkurrent.

For Facebook har netop offentliggjort, at selskabet har lanceret betalingsløsningen Facebook Pay, der skal gøre det muligt at foretage betalinger via Facebook, Facebook Messenger, Instagram og WhatsApp.

Med Facebook Pay kan du ligesom med MobilePay foretage person-til-person overførsler, men det bliver også muligt at købe produkter og donere til velgørenhedsindsamlinger på Facebook.

Den nye funktion vil i første omgang blive gjort tilgængelig for amerikanske Facebook-brugere, men Facebook oplyser, at betalingsfunktionen vil blive gjort tilgængelige for folk i andre lande samt for brugere af Instagram og WhatsApp.

Læs også: Vestager retter søgelyset mod Apple Pay: Mistænkt for at bryde EU-regler

Får kritik for krypo-satsning

Lanceringen af Facebook Pay kommer samtidig med, at Facebook er i stor modvind på grund af selskabets kryptovaluta-projekt, Libra.

Projektet er blevet kritiseret af politikere i både Europa og USA, og senest har en række af projektets partnere trukket følehornene til sig. Således har betalingsgiganter som Mastercard og Visa samt Paypal, eBay og Stripe meddelt, at de ikke længere er en del af projektet.

I forbindelse med lanceringen af Facebook Pay understreger det amerikanske selskabet samtidig, at Facebook Pay ikke er en del af Libra-projektet.

Læs også: Revolutionerende betalingsmotorvej åbner for direkte kontooverførsler på tværs af nordiske lande i 2021

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS