Facebook på vej med MobilePay-konkurrent: Snart kan du overføre penge til dine venner via Facebook og Instagram

Snart kan du overføre penge til dine venner og betale for produkter via Facebooks platforme.

Artikel top billede

Danske MobilePay kan snart se frem til at få endnu en konkurrent.

For Facebook har netop offentliggjort, at selskabet har lanceret betalingsløsningen Facebook Pay, der skal gøre det muligt at foretage betalinger via Facebook, Facebook Messenger, Instagram og WhatsApp.

Med Facebook Pay kan du ligesom med MobilePay foretage person-til-person overførsler, men det bliver også muligt at købe produkter og donere til velgørenhedsindsamlinger på Facebook.

Den nye funktion vil i første omgang blive gjort tilgængelig for amerikanske Facebook-brugere, men Facebook oplyser, at betalingsfunktionen vil blive gjort tilgængelige for folk i andre lande samt for brugere af Instagram og WhatsApp.

Læs også: Vestager retter søgelyset mod Apple Pay: Mistænkt for at bryde EU-regler

Får kritik for krypo-satsning

Lanceringen af Facebook Pay kommer samtidig med, at Facebook er i stor modvind på grund af selskabets kryptovaluta-projekt, Libra.

Projektet er blevet kritiseret af politikere i både Europa og USA, og senest har en række af projektets partnere trukket følehornene til sig. Således har betalingsgiganter som Mastercard og Visa samt Paypal, eBay og Stripe meddelt, at de ikke længere er en del af projektet.

I forbindelse med lanceringen af Facebook Pay understreger det amerikanske selskabet samtidig, at Facebook Pay ikke er en del af Libra-projektet.

Læs også: Revolutionerende betalingsmotorvej åbner for direkte kontooverførsler på tværs af nordiske lande i 2021

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS