Flere danske skoler har modtaget bombetrusler gennem Aula

To danske skoler blev mandag ramt af bombetruslerne. I begge tilfælde blev bombetruslerne fremsat via Aula-platformen.

Artikel top billede

Uafhængigt af hinanden har både Tingstrup Skole i Thisted og Klarup Skole i Nordjylland modtaget bombetrusler mandag 18. november.

I begge tilfælde er bombetruslerne fremsat via skolernes nye kommunikationsplatform Aula, der blev taget i brug af 1.600 folkeskoler over hele Danmark 21. oktober.

Heldigvis har bombetruslerne i begge tilfælde været falske, men over for DR bekræfter Nordjyllands Politi, at bombetruslerne er sendt via Aula.

"Det lader til, at der er kommet en række trusler hen over landet til skoler. Vi er nødt til at gå ind og kigge på, om der er en sammenhæng i de sager, så vi ser på it-sporet ad den vej," siger politikommissær Henrik Staal fra Nordjyllands Politi til DR.

Læs også: 1.600 folkeskoler tager nu danmarkshistoriens største kommunale it-system i brug: Kombit har oprettet særligt war room

Aula medfører potentiel ekstraregning

På længere sigt er det planen, at Aula, der er danmarkshistoriens største kommunale it-projekt med en projektsum på op imod 400 millioner kroner til leverandøren Netcompany, skal have to millioner brugere i Danmark.

Til sammenligning menes Facebook at have mellem tre og fire millioner brugere i Danmark.

En række følgeomkostninger betyder dog, at den samlede regning for projektet til de danske skatteydere sandsynligvis bliver væsentligt højere end det beløb, som Kombit betaler til Netcompany.

Det kan du læse mere om her: Aula efterlader ekstraregning på kommunernes bord - men Kombit aner ikke, hvor stor den bliver: Her er de glemte udgifter

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse