Tim Cook løfter sløret for Apples tilgang til innovation og markedsandele i unikt interview: "Vi har aldrig sat et mål om, at vi skulle være først. Vi har kun sat et mål om at være bedst"

Dreamforce, San Francisco: Det skulle egentligt have været et almindeligt interview med Tim Cook, Apples karakteristiske underspillede CEO. Men så trykkede Salesforce-stifter Marc Benioff på knappen - og resultatet var et forholdsvist sjældent og interessant indblik ind tankesættet bag Apples lukkede og glatte facade.

Artikel top billede

Apples CEO Tim Cook (th) i samtale med Salesforce-stifter Marc Benioff (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor Tim Cook skelner hårdt mellem forandring og innovation
  • Hvordan Apple ser de strategiske mål om markedsandele og produktionsstørrelser
  • Værdiernes rolle i udviklingen hos Apple
824
4:15 min
Dreamforce, San Francisco: Det skulle egentligt have været et almindeligt sceneinterview hvor Tim Cook, Apples karakteristiske underspillede CEO, sammen med Salesforces stifter, den noget mere flamboyante Marc Benioff, erklærede, hvor meget de beundrede hinanden – og hvor glade de er for at arbejde sammen.

Den slags er ret almindeligt i disse år.

For følger du med i de store tech-firmaers konferencer, er det tydeligt, at der er ved at ske en form for forbrødring i form af alliancer, samarbejder og offentlige erklæringer om delte værdier.

Dreamforce, Salesforce store konference i San Francisco med næsten 170.000 deltagere, hvor de to CEO'er mødtes, er ikke nogen undtagelse.

Men så trykkede Marc Benioff på Tim Cooks knap med et spørgsmål om innovation, forandring, og hvad der er Apples hemmelighed.

Og resultatet var et forholdsvist sjældent og interessant indblik ind tankesættet bag Apples ellers lidt lukkede og ofte meget glatte facade – og et bevis på, at at selv om Tim Cook er en af de mere stille tech-bosser, så er han ikke bange for at sige sin mening.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos