Tim Cook løfter sløret for Apples tilgang til innovation og markedsandele i unikt interview: "Vi har aldrig sat et mål om, at vi skulle være først. Vi har kun sat et mål om at være bedst"

Dreamforce, San Francisco: Det skulle egentligt have været et almindeligt interview med Tim Cook, Apples karakteristiske underspillede CEO. Men så trykkede Salesforce-stifter Marc Benioff på knappen - og resultatet var et forholdsvist sjældent og interessant indblik ind tankesættet bag Apples lukkede og glatte facade.

Artikel top billede

Apples CEO Tim Cook (th) i samtale med Salesforce-stifter Marc Benioff (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor Tim Cook skelner hårdt mellem forandring og innovation
  • Hvordan Apple ser de strategiske mål om markedsandele og produktionsstørrelser
  • Værdiernes rolle i udviklingen hos Apple
824
4:15 min
Dreamforce, San Francisco: Det skulle egentligt have været et almindeligt sceneinterview hvor Tim Cook, Apples karakteristiske underspillede CEO, sammen med Salesforces stifter, den noget mere flamboyante Marc Benioff, erklærede, hvor meget de beundrede hinanden – og hvor glade de er for at arbejde sammen.

Den slags er ret almindeligt i disse år.

For følger du med i de store tech-firmaers konferencer, er det tydeligt, at der er ved at ske en form for forbrødring i form af alliancer, samarbejder og offentlige erklæringer om delte værdier.

Dreamforce, Salesforce store konference i San Francisco med næsten 170.000 deltagere, hvor de to CEO'er mødtes, er ikke nogen undtagelse.

Men så trykkede Marc Benioff på Tim Cooks knap med et spørgsmål om innovation, forandring, og hvad der er Apples hemmelighed.

Og resultatet var et forholdsvist sjældent og interessant indblik ind tankesættet bag Apples ellers lidt lukkede og ofte meget glatte facade – og et bevis på, at at selv om Tim Cook er en af de mere stille tech-bosser, så er han ikke bange for at sige sin mening.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS