Tim Cook løfter sløret for Apples tilgang til innovation og markedsandele i unikt interview: "Vi har aldrig sat et mål om, at vi skulle være først. Vi har kun sat et mål om at være bedst"

Dreamforce, San Francisco: Det skulle egentligt have været et almindeligt interview med Tim Cook, Apples karakteristiske underspillede CEO. Men så trykkede Salesforce-stifter Marc Benioff på knappen - og resultatet var et forholdsvist sjældent og interessant indblik ind tankesættet bag Apples lukkede og glatte facade.

Artikel top billede

Apples CEO Tim Cook (th) i samtale med Salesforce-stifter Marc Benioff (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor Tim Cook skelner hårdt mellem forandring og innovation
  • Hvordan Apple ser de strategiske mål om markedsandele og produktionsstørrelser
  • Værdiernes rolle i udviklingen hos Apple
824
4:15 min
Dreamforce, San Francisco: Det skulle egentligt have været et almindeligt sceneinterview hvor Tim Cook, Apples karakteristiske underspillede CEO, sammen med Salesforces stifter, den noget mere flamboyante Marc Benioff, erklærede, hvor meget de beundrede hinanden – og hvor glade de er for at arbejde sammen.

Den slags er ret almindeligt i disse år.

For følger du med i de store tech-firmaers konferencer, er det tydeligt, at der er ved at ske en form for forbrødring i form af alliancer, samarbejder og offentlige erklæringer om delte værdier.

Dreamforce, Salesforce store konference i San Francisco med næsten 170.000 deltagere, hvor de to CEO'er mødtes, er ikke nogen undtagelse.

Men så trykkede Marc Benioff på Tim Cooks knap med et spørgsmål om innovation, forandring, og hvad der er Apples hemmelighed.

Og resultatet var et forholdsvist sjældent og interessant indblik ind tankesættet bag Apples ellers lidt lukkede og ofte meget glatte facade – og et bevis på, at at selv om Tim Cook er en af de mere stille tech-bosser, så er han ikke bange for at sige sin mening.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job