Rigspolitichef fik advarsel om teledata-problemer for ni år siden

I 2010 gjorde en medarbejdere Rigspolitiet opmærksom på, at der var store problemer med håndteringen af teledata.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Allerede i 2010 blev den øverste ledelse i Rigspolitiet gjort opmærksomme på de alvorlige problemer med politiets håndterings af teledata. Det skriver Information.

Det fortæller tidligere medarbejdere i Rigspolitiet, Jørn Holm-Pedersen, der gennem 13 år har arbejdet med at håndtere teledata i Rigspolitiet.

Jørn Holm-Pedersen fortæller til Information, at det er hans opfattelse af medarbejderne i politiets Telecenter, der stod for håndteringen af teledata, var inkompetente og manglende grundlæggende teknisk viden.

Af mailkorrespondancer og dagsbogsnotater som Information har haft indsigt i fremgår det, at han i august 2010 gjorde sin leder i NEC (Nationalt Efterforskerningsstøttecenter) opmærksom på, at der var store problemer med håndtering af teledata.

"Jeg bad dig forleden dag om at 'gøre et eller andet' for at få Telecenterets håndtering af teledata på sporet igen. Jeg er bange for, at det er for sent," skrev Jørn Holm-Pedersen i en mail i august 2010.

Rigspolitiet oplyser i en skriftlig kommentar til Information, at politiet løbende har forsøgt at optimere arbejdet i Rigspolitiets Telecenter.

Læs også: Fejl i teledata overset: Rigspolitiet overhørte advarsler på stribe

Problemer kunne påvirke retssager

Problemerne med politiets håndtering af teledata har blandt andet betydet, at Rigspolitiets it-system har fejlplaceret telemaster med i nogle tilfælde over 100 kilometer . Noget som kan have haft konsekvenser i retssager, hvor teleoplysninger er blevet brugt som bevis.

Rigspolitiets it-systemer har fejlplaceret telemaster med op til 200 meter, hvilket kan få konsekvenser i retssager, hvor teleoplysninger bliver brugt som bevis.

Det har tidligere været fremme, at 10.700 retssager har været berørt af fejlene i politiets behandling af teledata. Det drejer sig om retssager i en syvårig periode fra 2012 til 2019.

I august 2019 indførte Rigsadvokaten et midlertidigt stop for brug af teledata i retssager, men det forbud blev ophævet igen i oktober.

Læs også: Teledata kan snart igen anvendes i retssager: Se de nye retningslinjer her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S