Tivoli-CIO genopliver it-organisation med stor oprydningsplan: "Vi fik intet ud over rampen, og organisationen råbte og skreg på, at det skulle gå hurtigere"

Interview: Jonas Buhl Gregersen har gennem tre år som Tivoli-CIO udført en stor oprydningsplan for at nedbringe kompleksiteten i en forretning med begrænsede it-ressourcer. Få et indblik i CIO'ens kamp for at modernisere et gammeldags it-setup. "Jeg tør nok mere end de fleste, fordi jeg har set og prøvet så meget," lyder det.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan Tivolis CIO har nedbragt kompleksiteten
  • Se hvilke områder der stadig frustrerer Jonas Buhl Gregersen
  • Få indblik i den store oprydningsplan og se Tivolis årlige it-budget
  • Lær mere om den risikovillige CIO
  • Tjek hvordan Tivolis it-landskab er blevet delt op i fire spor
3.580
18 min
Da Progressive-stifter Jonas Buhl Gregersen i november 2016 sætter sig i CIO-stolen i Tivoli, overtager han samtidigt et komplekst og gammeldags it-setup.

Opgaven er derfor klar:

Hele it-funktionen skal moderniseres.

For at løse den opgave indfører Jonas Buhl Gregersen mantraet 'simplify before you digitalize' for at få bugt med de mange lag af kompleksitet i it-organisation.

Over for Computerworld fortæller Tivoli-CIO'en nu, hvordan han griber den opgave an, og hvor store ændringerne har været over de seneste tre år.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network