Uber smidt ud af London: Aktien står til smæk

Transport- og teknologi-kæmpen Uber risikerer at ryge ud af britisk nøglemarked.

Artikel top billede

Den amerikanske transport- og teknologivirksomhed Uber må denne uge se sig afskåret fra det britiske nøglemarked i og omkring den britiske megapol, London.

Med ét mister app’en adgangen til omkring 3,5 millioner brugere, skriver amerikanske Business Insider.

Det er Londons transportmyndigheder, ’Transport for London’, som nægter at forlænge Ubers driftstilladelse efter at have identificeret et ’mønster af sammenbrud’ fra tjenesten som udsætter brugerne for fare, lyder det.

Ifølge myndigheden har uautoriserede chauffører udgivet sig for reglementerede Uber-chauffører og har samlet kunder op i ikke-godkendte køretøjer.

I alt er der blevet identificeret 14.000 uautoriserede køreture i og omkring storbyen. Disse ture er forgået uden forsikring og i nogle tilfælde uden tilladelse. En enkel af chaufførerne har fået sin køretilladelse frataget.

Uber har siden beslutningen appelleret fratagelsen af sin licens.

Selskabet vil fortsat kunne operere, mens appelprocessen står på. Selskabets har i alt 21 dage til at appellere sagen.

Koster selskabet milliarder

Ryger Uber ud af det britiske nøglemarked, vil det få stor indflydelse for selskabets aktie og dets investorer.

I forhandlen på de amerikanske børsmarkeder er Ubers aktie faldet med 6,3 procent, hvilket svarer til et værditab på over 20 milliarder kroner. Selskabets værdi på børsen løb fredag 22. november op i 340 milliarder kroner.

Læs også: Uber med indrømmelse før gigantisk børsnotering: Vores selvkørende biler har lange udsigter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice