Supermarkeds-gigant: Dankortet skal være en del af Apple Pay

Hos supermarkedskæden Salling Group håber man på, at Dankort kan blive en del af Apple Pay.

Artikel top billede

I dag kan danskerne kun betale med Visa-kort eller Mastercard, når de bruger deres iPhone til at betale med Apple Pay.

Det er en bet for danske butikker, der betaler langt højere gebyrer, når kunderne anvender de udenlandske betalingskort fremfor Dankort.

Derfor ønsker den danske supermarkedskæde Salling Group ifølge Børsen nu, at det bliver muligt at betale med Dankortet via Apples betalingsløsning.

"Omkostningerne ved Apple Pay er betydelig højere, og derfor har vi også et ønske om, at der bakkes op om at gøre dankortet tilgængeligt i Apple Pay. Generelt er dankortet den billigste løsning for detailbranchen og er det dermed for vores kunder i sidste ende," siger Jesper Freiborg, direktør i Salling Group, til Børsen.

Læs også: Her er forretningsmodellen bag Apple Pay: Bliver gratis for forbrugere og butikkerne, men dyr for bankerne

Stigende popularitet

Salling Group, Coop og De Samvirkende Købmænd melder samstemmende til Børsen om en stigning i brugen af Apple Pay. Dermed kan Apple Pay være med til at flytte transaktionerne væk fra Dankortet, der er kendetegnet ved lave transaktionsomkostninger, og over til de gebyr-tunge udenlandske kort.

Dansk Erhverv oplyser til Børsen, at udenlandske kort som Visa og Mastercard i gennemsnit er dobbelt så dyre for butikkerne som Dankortet

Det er ikke kun Dankortet, der kan blive presset af en stigende udbredelse af Apple Pay. For nylig meddelte Jyske Bank ligeledes, at Apple Pay blandt bankens kunder er mere populært som MobilePay som betalingsmiddel i fysiske butikker.

Læs også: Nu begynder danskerne at betale med mobilen i butikkerne: Både Apple Pay og MobilePay vokser i Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S