Supermarkeds-gigant: Dankortet skal være en del af Apple Pay

Hos supermarkedskæden Salling Group håber man på, at Dankort kan blive en del af Apple Pay.

Artikel top billede

I dag kan danskerne kun betale med Visa-kort eller Mastercard, når de bruger deres iPhone til at betale med Apple Pay.

Det er en bet for danske butikker, der betaler langt højere gebyrer, når kunderne anvender de udenlandske betalingskort fremfor Dankort.

Derfor ønsker den danske supermarkedskæde Salling Group ifølge Børsen nu, at det bliver muligt at betale med Dankortet via Apples betalingsløsning.

"Omkostningerne ved Apple Pay er betydelig højere, og derfor har vi også et ønske om, at der bakkes op om at gøre dankortet tilgængeligt i Apple Pay. Generelt er dankortet den billigste løsning for detailbranchen og er det dermed for vores kunder i sidste ende," siger Jesper Freiborg, direktør i Salling Group, til Børsen.

Læs også: Her er forretningsmodellen bag Apple Pay: Bliver gratis for forbrugere og butikkerne, men dyr for bankerne

Stigende popularitet

Salling Group, Coop og De Samvirkende Købmænd melder samstemmende til Børsen om en stigning i brugen af Apple Pay. Dermed kan Apple Pay være med til at flytte transaktionerne væk fra Dankortet, der er kendetegnet ved lave transaktionsomkostninger, og over til de gebyr-tunge udenlandske kort.

Dansk Erhverv oplyser til Børsen, at udenlandske kort som Visa og Mastercard i gennemsnit er dobbelt så dyre for butikkerne som Dankortet

Det er ikke kun Dankortet, der kan blive presset af en stigende udbredelse af Apple Pay. For nylig meddelte Jyske Bank ligeledes, at Apple Pay blandt bankens kunder er mere populært som MobilePay som betalingsmiddel i fysiske butikker.

Læs også: Nu begynder danskerne at betale med mobilen i butikkerne: Både Apple Pay og MobilePay vokser i Danmark

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks