Dells pc-salg hårdt ramt af problemer med Intel

Dell nedjusterer som direkte konsekvens af problemer med Intel-leverancer af chip til selskabets pc’er.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Dell er tvunget til at gå den tunge nedjusteringsgang og skruer ned for forventningerne til årets resultat.

Det har fået aktiekursen til at dykke med fem procent.

Dell forventer, at omsætningen for regnskabsåret 2020 nu vil lande på mellem 91,5 milliarder og 92,2 milliarder dollar.

Tidligere har forventningerne lydt på mellem 92,7 milliarder og 94,2 milliarder dollar.

Nedjusteringen kommer som en direkte konsekvens af problemer med at få leveret det ønskede antal processorer fra selskabets hovedleverandør, Intel.

Dell er verdens tredjestørste pc-leverandør efter kinesiske Lenovo og amerikanske HP Inc - og pc-området udgør mere end halvdelen af Dells samlede forretning.

Intel-processorerne udgør som bekendt en væsentlig del af en pc. Og leverings-begrænsningerne har derfor ramt hårdt.

“Leverings-problemer med Intel CPU har forværret qtr-over-qtr og haft konsekvenser for vores pc-forretning,” lyder det fra Dells COO, Jeffrey Clarke.

Dell har da også fornylig peget på, at problemer med at få leveret det ønskede antal processorer forhindrede selskabet i at øge produktionen og tvang selskabet til at søge andre veje mod andre pc-leverandører.

På trods af processor-tørken er salget af Dell-pc’er gået strygende.

Salget er steget med 4,6 procent i kvartalet i forhold til samme kvartal i fjor til nu 11,41 milliarde rdollar.

Til gengæld er omsætningen i Dells server- og netværks-division faldet med 16 procent til 4,24 milliarder dollar, mens omsætningen i VMware er steget med 11,4 procent.

Læs også:

Michael Dell løfter sløret for selskabets fremtid: Dell skal rydde op i datakaos – derfor købte vi VMware

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura