It-sikkerhed kan blive ny guldkalv for de danske teleselskaber

Den store fokus på it-sikkerhed åbner for en gylden forretningsmulighed for de danske it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er godt gang i digitaliseringen i de danske virksomheder for tiden, hvilket betyder, at virksomhederne bliver mere sårbare over hackerangreb.

Det åbner for en ny gylden forretningsmulighed for de danske teleselskaber, mener ekspert ifølge Børsen.

"I virkeligheden kan man sige, at telebranchen her produktificerer en tjeneste, som de egentlig har haft hele tiden, men den har levet et stille liv i en krog af virksomheden. Nu er man blevet klar over blandt kunder og leverandører i telesektoren, at det her ikke er et lille hjørne længere. Det er måske hele omdrejningspunktet i levering af nettjenester til kunder i Danmark,” siger teleanalytiker Torben Rune fra Teleanalyse Aps.

Den holdning deles af Thomas Lund Sørensen, direktør i Center for Cybersikkerhed, som over for avisen betegner det som ‘helt logisk’, at teleselskaberne leverer en basal it-sikkerhed, når de også leverer internetforbindelserne.

Læs også:

Telebranchens bolværk mod hackere henter ny chef fra TDC: Her er hans hovedopgave

Telesektorens DCIS skal placeres hos os - og det vil gavne både telesektoren, universitetsverdenen og samfundet

Stort dansk telecenter skal flyttes fra Frederiksberg til Rumænien: Nu stiger frygten for at hemmelige spiontjenester kan få adgang til danske teledata

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job