It-sikkerhed kan blive ny guldkalv for de danske teleselskaber

Den store fokus på it-sikkerhed åbner for en gylden forretningsmulighed for de danske it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er godt gang i digitaliseringen i de danske virksomheder for tiden, hvilket betyder, at virksomhederne bliver mere sårbare over hackerangreb.

Det åbner for en ny gylden forretningsmulighed for de danske teleselskaber, mener ekspert ifølge Børsen.

"I virkeligheden kan man sige, at telebranchen her produktificerer en tjeneste, som de egentlig har haft hele tiden, men den har levet et stille liv i en krog af virksomheden. Nu er man blevet klar over blandt kunder og leverandører i telesektoren, at det her ikke er et lille hjørne længere. Det er måske hele omdrejningspunktet i levering af nettjenester til kunder i Danmark,” siger teleanalytiker Torben Rune fra Teleanalyse Aps.

Den holdning deles af Thomas Lund Sørensen, direktør i Center for Cybersikkerhed, som over for avisen betegner det som ‘helt logisk’, at teleselskaberne leverer en basal it-sikkerhed, når de også leverer internetforbindelserne.

Læs også:

Telebranchens bolværk mod hackere henter ny chef fra TDC: Her er hans hovedopgave

Telesektorens DCIS skal placeres hos os - og det vil gavne både telesektoren, universitetsverdenen og samfundet

Stort dansk telecenter skal flyttes fra Frederiksberg til Rumænien: Nu stiger frygten for at hemmelige spiontjenester kan få adgang til danske teledata

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S