It-sikkerhed kan blive ny guldkalv for de danske teleselskaber

Den store fokus på it-sikkerhed åbner for en gylden forretningsmulighed for de danske it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er godt gang i digitaliseringen i de danske virksomheder for tiden, hvilket betyder, at virksomhederne bliver mere sårbare over hackerangreb.

Det åbner for en ny gylden forretningsmulighed for de danske teleselskaber, mener ekspert ifølge Børsen.

"I virkeligheden kan man sige, at telebranchen her produktificerer en tjeneste, som de egentlig har haft hele tiden, men den har levet et stille liv i en krog af virksomheden. Nu er man blevet klar over blandt kunder og leverandører i telesektoren, at det her ikke er et lille hjørne længere. Det er måske hele omdrejningspunktet i levering af nettjenester til kunder i Danmark,” siger teleanalytiker Torben Rune fra Teleanalyse Aps.

Den holdning deles af Thomas Lund Sørensen, direktør i Center for Cybersikkerhed, som over for avisen betegner det som ‘helt logisk’, at teleselskaberne leverer en basal it-sikkerhed, når de også leverer internetforbindelserne.

Læs også:

Telebranchens bolværk mod hackere henter ny chef fra TDC: Her er hans hovedopgave

Telesektorens DCIS skal placeres hos os - og det vil gavne både telesektoren, universitetsverdenen og samfundet

Stort dansk telecenter skal flyttes fra Frederiksberg til Rumænien: Nu stiger frygten for at hemmelige spiontjenester kan få adgang til danske teledata

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job