It-sikkerhed kan blive ny guldkalv for de danske teleselskaber

Den store fokus på it-sikkerhed åbner for en gylden forretningsmulighed for de danske it-selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er godt gang i digitaliseringen i de danske virksomheder for tiden, hvilket betyder, at virksomhederne bliver mere sårbare over hackerangreb.

Det åbner for en ny gylden forretningsmulighed for de danske teleselskaber, mener ekspert ifølge Børsen.

"I virkeligheden kan man sige, at telebranchen her produktificerer en tjeneste, som de egentlig har haft hele tiden, men den har levet et stille liv i en krog af virksomheden. Nu er man blevet klar over blandt kunder og leverandører i telesektoren, at det her ikke er et lille hjørne længere. Det er måske hele omdrejningspunktet i levering af nettjenester til kunder i Danmark,” siger teleanalytiker Torben Rune fra Teleanalyse Aps.

Den holdning deles af Thomas Lund Sørensen, direktør i Center for Cybersikkerhed, som over for avisen betegner det som ‘helt logisk’, at teleselskaberne leverer en basal it-sikkerhed, når de også leverer internetforbindelserne.

Læs også:

Telebranchens bolværk mod hackere henter ny chef fra TDC: Her er hans hovedopgave

Telesektorens DCIS skal placeres hos os - og det vil gavne både telesektoren, universitetsverdenen og samfundet

Stort dansk telecenter skal flyttes fra Frederiksberg til Rumænien: Nu stiger frygten for at hemmelige spiontjenester kan få adgang til danske teledata

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job