Skarp kritik af det danske udbudssystem: "Når man videofilmer samtaler med leverandører for at have bevis i tilfælde af en klagesag, begynder det at blive morsomt"

Det danske udbudssystem er fanget i en "dødsspiral", hvor der er mere fokus på at gøre tingene rigtigt i stedet for at gøre det rigtige. Det mener Ejvind Jørgensen, formand for Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor. Han opfordrer til at nedlægge Klagenævnet for Udbud.

Artikel top billede

Billede: Ejvind Jørgensen, formand for Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor mener Ejvind Jørgensen at Klagenævnet for Udbud bør nedlægges
  • Her er udfordringerne i det danske udbudssystem
  • Ejvind Jørgensen forslag til, hvad vi kan sætte i stedet for klagenævnet
  • Læs interviewet med Ejvind Jørgensen
1.071
5:30 min
Nedlæg Klagenævnet for Udbud.

Det er opfordringen fra Ejvind Jørgensen, formand for Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor og strategidirektør hos cBrain.

"Nedlæg det, og gør noget andet," siger Ejvind Jørgensen til Computerworld.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision