Skarp kritik af det danske udbudssystem: "Når man videofilmer samtaler med leverandører for at have bevis i tilfælde af en klagesag, begynder det at blive morsomt"

Det danske udbudssystem er fanget i en "dødsspiral", hvor der er mere fokus på at gøre tingene rigtigt i stedet for at gøre det rigtige. Det mener Ejvind Jørgensen, formand for Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor. Han opfordrer til at nedlægge Klagenævnet for Udbud.

Artikel top billede

Billede: Ejvind Jørgensen, formand for Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor mener Ejvind Jørgensen at Klagenævnet for Udbud bør nedlægges
  • Her er udfordringerne i det danske udbudssystem
  • Ejvind Jørgensen forslag til, hvad vi kan sætte i stedet for klagenævnet
  • Læs interviewet med Ejvind Jørgensen
1.071
5:30 min
Nedlæg Klagenævnet for Udbud.

Det er opfordringen fra Ejvind Jørgensen, formand for Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor og strategidirektør hos cBrain.

"Nedlæg det, og gør noget andet," siger Ejvind Jørgensen til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S